Hlavní obsah

Nejméně 26 lidí zemřelo při sesuvech půdy a záplavách na Filipínách

30. 12. 2018

Nejméně 26 lidí zemřelo při sesuvech půdy a záplavách na Filipínách. (Video: Reuters)

Smrtonosné záplavy ve střední části Filipín vyvolal tajfun. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na filipínský úřad pro řešení katastrof. Počet obětí se může ještě zvýšit, záchranné operace stále pokračují. Místní média píší o desítkách pohřešovaných osob.

Článek

Dvaadvacet obětí, mezi nimiž je i tříletý chlapec, bylo ohlášeno dnes ráno místního času. Řekl to mluvčí úřadu Edgar Posadas. Tajfun se prohnal východní částí ostrovů Visayas a oblastí Bicol v sobotu.

„Vítr nebyl silný, ale (tajfun) způsobil záplavy a sesuvy půdy,“ uvedl Posadas. Podle nejnovějších informací počet obětí stoupl na 26.

Pobočka úřadu informovala, že pracuje na potvrzení dalších 38 obětí, které byly ohlášeny v oblasti Bicol, jež tvoří jihovýchodní cíp hlavního filipínského ostrova Luzol.

Ve filipínských přístavech, na místních letištích a autobusových nádražích uvízly tisícovky pasažérů. Spojení mezi jednotlivými ostrovy bylo zrušeno, napsala agentura Reuters.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Putin v pozdravu Trumpovi: Moskva je otevřena dialogu

  Rusko je připraveno k dialogu se Spojenými státy o „rozsáhlé agendě“. V novoročním poselství adresovaném americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi to podle Kremlu napsal jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Kreml dnes zároveň informoval o státnících čtyř desítek zemí z celého světa, které nejvyšší ruský představitel oslovil v souvislosti s vánočními a novoročními svátky. Je mezi nimi i český prezident Miloš Zeman.

 • Nejméně 22 lidí zemřelo při sesuvech půdy a záplavách na Filipínách

  Záplavy ve střední části Filipín vyvolal tajfun. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na filipínský úřad pro řešení katastrof. Počet obětí se může zvýšit, protože záchranné operace stále pokračují. Místní média píší o desítkách pohřešovaných osob.

 • Volby v Bangladéši provází násilí, nejméně deset mrtvých

  Parlamentní volby, které začaly v neděli ráno v Bangladéši, provázejí násilné střety. Podle posledních zpráv zemřelo nejméně deset lidí.

  Před volebními středisky na jihovýchodě země přišli o život přinejmenším dva lidé, napsala agentura DPA s odvoláním na informace úřadů. V okrese Rangamati při bitce mezi stoupenci vládní strany Lidová liga a hlavní opoziční formace kolem Bangladéšské nacionalistické strany (BNP) zemřel nejméně jeden člověk, sdělila místní policie. Další lidé utrpěli zranění.

  Před volebním střediskem v okrese Čitágáon byl podle policie zabit stoupenec opozice, který se spolu s dalšími aktivisty snažil trhat hlasovací lístky. Policisté tvrdí, že na tyto osoby stříleli poté, co se stali terčem jejich útoku.

  V Rangamati se násilnosti rozhořely už několik hodin před otevřením volebních středisek. Dvě skupiny provládních a protivládních voličů se tam do sebe pustily s noži, mačetami a holemi ve snaze ovládnout místní volební středisko. Klid nastolil až zásah armády.

  Za hlavního favorita voleb je považována Lidová liga premiérky šajch Hasíny Vadžídové, která by mohla získat již třetí mandát v čele vlády. Hlavním protivníkem je opoziční aliance kolem BNP.

  Právo hlasovat má 104 milionů ze 160 milionů obyvatel Bangladéše. O celkem 300 křesel v zákonodárném sboru se uchází 1860 kandidátů. Výsledky voleb by měly být oznámeny v pondělí.