Hlavní obsah

Jaké jsou nejoblíbenější barvy Čechů a Češek. Tipnete si?

Jakou barvu naopak Češi mají rádi nejméně? (Video: Klára Galová)

 

Reklama

4. 1. 2018 14:38

Modrá je nejpopulárnější u obou pohlaví, u žen je však podíl menší. Na popularitě ztratila růžová.

Článek

Nejoblíbenější barvou Čechů je modrá, s odstupem následuje černá, zelená a červená. Naopak přílišné oblibě se netěší hnědá, skončila na chvostu žebříčku. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK. V něm se agentura mezi lednem až prosincem minulého roku dotazovala více než 6 tisíc lidí ve věku od 16 let.

Modrá je nejoblíbenější barvou pro třetinu dotázaných, černá pro 14 procent, zelenou má nejraději 13 procent respondentů a červenou 11 procent. Ze základní palety barev je pak nejméně populární hnědá, kterou zvolilo jen jedno procento lidí.

U žen je pořadí modrá, černá, červená a fialová, až pak následuje zelená. Mladší lidé zase častěji zvolili jako nejoblíbenější barvu černou. „U mužů může být vyšší dominance modré dána například oblibou džínoviny nebo vytvořením určitého návyku daného výchovou z raného dětství,“ uvedli autoři průzkumu.

Pro mladší generaci mezi 15 a 30 lety je typičtější černá barva, pro střední generaci (45 až 60 let) je oblíbenější barva modrá. Ve srovnání s jinými generacemi pak lidé starší 60 let o něco více dávají přednost červené. U mladých lidí může být černá barva často symbolem vzdoru, u starší generace může modrá symbolizovat zklidňující barvu spojenou s poklidnějším obdobím života, poznamenal analytik agentury STEM/MARK Jan Burianec.

Větší města naopak charakterizuje vyšší podíl obliby černé. Barvy růžová a fialová zaznamenávají lineární pokles popularity s narůstajícím počtem obyvatel v daných lokalitách.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované