Hlavní obsah

„Nejsilnější hurikán za posledních 30 let“, Dorian míří na Floridu

Hurikán Dorian sílí a míří na břehy Floridy. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters, NASA)

31. 8. 2019 8:15

Hurikán Dorian mířící k Floridě opět zesílil. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) oznámilo, že Dorian přerostl v extrémně nebezpečný hurikán čtvrté kategorie. V některých pobřežních floridských okresech začnou v neděli ráno povinné evakuace.

Článek

Trasa hurikánu zatím není zcela jistá. Některé počítačové projekce ukazují, že se Dorian nakonec stočí na sever a floridskému pobřeží se těsně vyhne. Ředitel soukromé meteorologické služby Jeff Masters řekl, že „je určitá naděje“.

Projekce Národního střediska pro hurikány (NHC) ale počítá s tím, že Dorian na pevninu dorazí poblíž Fort Pierce, které se nachází zhruba 110 kilometrů severně od sídla Donalda Trumpa Mar-a-Lago. Pak by se mohl stočit na sever a pokračovat podél pobřeží. NHC ovšem upozorňuje, že trasa je stále nejistá a jakákoli malá odchylka v pohybu může bouři zanést nad pevninu, ale také jenom k pobřeží.

V sobotu ráno byl Dorian podle NHC zhruba 540 kilometrů východně od Baham a 820 kilometrů východně od Palm Beach. Vítr měl sílu 220 kilometrů v hodině.

Šerif okresu Brevard Wayne Ivey v noci oznámil, že v neděli v 08:00 místního času začne v oblasti povinná evakuace, která zahrne také Kennedyho vesmírné středisko. Okres Martin zahájí povinnou evakuaci o dvě hodiny později, v Indian River bude evakuace dobrovolná. Všechny tyto oblasti leží severně od Miami. Dorian už prošel severem Karibiku a na portorických ostrovech Vieques a Culebra způsobil výpadky proudu a záplavy.

Prezident Donald Trump uvedl, že rozhodnutí ohledně evakuace Floridy pravděpodobně padne v neděli. Trump už v úterý v noci kvůli bouři vyhlásil stav nouze a nařídil federální pomoc místním úřadům.

„Mysleli jsme si, že to bude malá bouře, která se nám naštěstí vyhne,“ řekl Trump ve videu, které zveřejnil na svém Twitteru, „ale zvětšuje se, a to hodně, takže teď to vypadá, že by mohla být úplně monstrózní.“

Trump dále dodal, že všechny bezpečnostní složky jsou na hurikán připraveny. Připodobnil Dorian k hurikánu Andrew, který na břehy USA dorazil s rychlostí větru, jež dosáhla až 264 km za hodinu, v roce 1992, způsobil škody za několik milionů dolarů, smrt zhruba 65 lidí a zničil stovky domů.

Příchod hurikánu na Floridu se očekává začátkem příštího týdne. Úřady na floridském pobřeží začaly distribuovat pytle s pískem a obyvatelé horečně nakupují balenou vodu a další zásoby.

Floridský guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatele, aby si pořídili zásoby potravin, vody a léků nejméně na týden. Panují obavy, že Dorian by se mohl stát nejsilnějším hurikánem, který Floridu za posledních téměř 30 let zasáhl.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené