Hlavní obsah

Největší australská banka zaplatí rekordních 700 milionů dolarů za praní špinavých peněz

Rekordní pokuta pro Commonwealth Bank of Australia. (Video: AP)

4. 6. 2018 9:20

Největší australská banka zaplatí rekordní pokutu 700 milionů australských dolarů, tedy více než jedenáct a půl miliardy korun. Společnost Commonwealth Bank of Australia systematicky porušovala zákon o praní špinavých peněz a financování terorismu.

Článek

Největší australská banka Commonwealth Bank of Australia (CBA) se dohodla, že zaplatí rekordní pokutu 700 milionů australských dolarů (téměř 12 miliard Kč) za porušování pravidel, která mají bránit praní špinavých peněz a financování terorismu. Banka se na urovnání sporu dohodla s vládní finanční agenturou AUSTRAC. Dohodu ještě musí schválit soud. Sjednaná pokuta je nejvyšší v historii australského firemního sektoru.

Skandál se týká padesáti tří tisíc podezřelých transakcí. Banka umožňovala vkládat anonymně na účet hotovost až do výše 20 000 dolarů, tyto transakce přitom nenahlásila včas úřadům. Ředitel banky Matt Comyn uvedl, že na vině je chyba v kódování, kvůli které se údaje o transakcích neodesílaly automaticky.

„Peníze prané prostřednictvím účtů CBA zahrnovaly příjmy syndikátů zabývajících se dovozem a prodejem drog a zbraní,“ píše se v dokumentu, který obě strany sporu předložily soudu. Banka podle dokumentu rovněž neposkytla úřadům adekvátní informace o transakcích několika klientů, se kterými byla spojena „potenciální hrozba terorismu či financování terorismu“.

Největší australskou banku stíhají skandály už několik let. Premiér Malcolm Turnbull kvůli tomu v prosinci ustanovil zvláštní vyšetřovací tým. Mezi největší průšvihy patří únik osobních dat dvaceti milionů zákazníků nebo vybírání poplatků od klientů, o kterých banka věděla, že jsou po smrti.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené