Hlavní obsah

V Česku byla nejteplejší noc v historii měření. K tropické teplotě nechybělo mnoho

30. 10. 2018

Pondělní noc přinesla do Čech teplejší počasí. (Video: Petr Dvořák)

Noc na dnešek byla málem první říjnovou tropickou nocí v historii měření v České republice. V Mošnově naměřili nejvyšší noční teplota za říjen.

Článek

Mimořádně teplou noc zaznamenali přístroje meteorologů v Moravskoslezském kraji. Na mnoha místech překročily teploty i 20 stupňů Celsia, v Mošnově bylo dokonce hodinu po půlnoci i ráno 21,4 stupně Celsia. ČTK to řekl pracovník ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Noční teplota překonala i dosavadní maximum platné pro 30. říjen. Tento rekord meteorologové naměřili v roce 2004 a bylo 21,1 stupně Celsia. Na rozdíl od dneška ale v odpoledních hodinách.

"Bylo enormně teplo. Podmínky pro tropickou noc ale splněny nebyly," uvede meteorolog. V případě tropické noci nesmí teplota během celé noci poklesnout pod 20 stupňů Celsia. To v Mošnově dnes splněno nebylo. Minimální noční teplota byla 19,3 stupně Celsia.

Teplo bylo i na dalších místech Moravskoslezského kraje. Stanice v Lučině naměřila 20,7 stupně, v Bohumíně Záblatí o desetinu méně. V Ropici a Jablunkově bylo v noci až 20,1 stupně Celsia.

Podle meteorologů jsou takto vysoké teploty pro noci koncem října naprosto nezvyklé. „Způsobil je příliv enormně teplého vzduchu od jihu v kombinaci se silným větrem,“ řekl meteorolog.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Nejvyšší noční teplota v historii měření. V Mošnově bylo v noci 19,8 stupně Celsia

  Noc na dnešek byla málem první říjnovou tropickou nocí v historii měření v České republice. V Mošnově naměřili 19,8 stupně Celsia, je to nejvyšší noční teplota za říjen.

 • Ve věku 88 let zemřel biochemik Paleček, zabýval se výzkumem DNA

  Zemřel biochemik Emil Paleček, který přispěl ke vzniku nové oblasti výzkumu DNA pomáhající zjistit genetické kořeny nemocí. Bylo mu 88 let, uvedla dnes Česká televize. Paleček zkoumal také bílkoviny, které souvisejí se vznikem rakoviny. Dlouhá léta pracoval v Biofyzikálním ústavu Akademie věd v Brně a spolupracoval s brněnským Masarykovým onkologickým ústavem. V roce 2014 získal za svou práci cenu Česká hlava.

 • Silný vítr komplikuje ranní provoz na železnici

  Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, komplikuje dnes ráno provoz na mnoha železničních tratích. Důvodem jsou většinou stromy, které spadly na koleje. Kompletní přehled omezení je aktualizován na webu Českých drah. Problémy jsou i na silnicích. Výstraha před silným větrem platí na většině území do odpoledne, na východě pak až do 20:00. Problémy jsou i na některých silnicích.

  Vítr může mít podle meteorologů v oblasti Českomoravské vrchoviny a hor na severu Čech v nárazech rychlost až 90 kilometrů za hodinu. Na hřebenech hor dosáhne až 110 kilometrů za hodinu, což na mezinárodní stupnici síly větru odpovídá druhému nejvyššímu stupni, vichřici.

Reklama