Hlavní obsah

Nekončící protesty v Hongkongu. Stovky lidí zaplnily letiště, chtějí zůstat celý víkend

Protesty v Hongkongu nekončí, demonstranti znovu zaplnili letiště. (Video: Valérie Dvořáková , AP, Reuters)

 

Reklama

9. 8. 2019 17:05

Celkem tři dny plánují aktivisté v Hongkongu protestovat na mezinárodním letišti. Chtějí tak upozornit přicházející návštěvníky na nekončící krizi. Lidé už tři měsíce demonstrují proti návrhu zákona o vydávání podezřelých osob do pevninské Číny i sílícímu vlivu Pekingu.

Článek

Několik stovek prodemokratických aktivistů v pátek ráno zaplnilo halu mezinárodního letiště v Hongkongu ve snaze zvýšit mezinárodní povědomí o krizi, které toto území pod čínskou správou čelí. Demonstrovat chtějí na letišti tři dny – a to i přesto, že k protestům nemají povolení. Je možné, že stejně jako v předchozích případech proti demonstrantům zasáhne policie.

Většina protestujících jsou mladí lidé v černých tričkách, kteří na letišti rozdávají letáky v desítce jazyků. „Milí cestující. Přijeli jste do roztříštěného města, ne do takového, jaké byste očekávali,“ uvádí se mimo jiné v letácích. Někteří drží transparenty s nápisy o policejním násilí během demonstrací, které trvají už tři měsíce.

Vedení letiště ve čtvrtek oznámilo, že provoz bude fungovat normálně. Do odbavovacího prostoru policie a letištní ostraha umožňuje vstup jen s cestovními doklady, informovala agentura Reuters.

„Chceme vyslat mezinárodní vzkaz. Nejsme výtržníci, jsem skupina lidí v Hongkongu, která bojuje za lidská práva a svobodu,“ řekla jedna z demonstrujících, šestnáctiletá Charlotte Lamová pro agenturu Reuters.

Hongkongská policie demonstranty předem vyzvala, aby manifestace byla klidná a neohrozila občany ani návštěvníky.

„V minulých týdnech jsme sledovali narůstající násilí ze strany demonstrantů. Jsme si vědomi, že několik zemí vydalo varování před cestováním do Hongkongu a vyzvalo své občany k opatrnosti. Pokud tedy aktivisté protestují na letišti, doufáme, že protesty budou klidné a budou dodržovat zákony. Demonstranti by se neměli dopustit žádných činů, které ovlivní občany i návštěvníky,“ uvedl John Tse, ředitel policie pro styk s veřejností.

Protesty začaly už v červnu kvůli návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Místní vláda návrh pozastavila, ale demonstranti dále protestují proti sílícímu vlivu Pekingu a požadují odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Od návratu této bývalé britské kolonie pod čínskou správu v roce 1997 má Hongkong oproti Číně některé svobody, včetně možnosti demonstrací.

Dnešní manifestace na letišti nemá povolení, podobně jako to bylo s některými protesty v předchozích dnech, proti nimž policie zasáhla a použila i slzný plyn. Někteří z demonstrantů házeli při protestech kameny. Některé země, například USA či Austrálie, proto už upozornily své občany na možná rizika spojená s cestami do Hongkongu.

Cestující na letišti si ale zatím podle agentury Reuters nestěžují. „Nevím, co si o tom protestu mám myslet. Jen doufám, že se nezpozdí můj let,“ uvedla cestující z Nového Zélandu.

Mladý muž z Tchaj-wanu manifestaci uvítal, i když jeho let byl zrušen. „Myslím, že to je důležité, protože dnes je to Hongkong a zítra to bude Tchaj-wan, jsme také v nebezpečné situaci,“ dodal. Vztahy Tchaj-wanu a Pekingu jsou dlouhodobě napjaté, protože od roku 1949 funguje de facto nezávisle, ale Čína ho považuje za svou provincii.

Demonstrace na letišti v Hongkongu se konaly už 26. července. I tehdy se několik stovek lidí v černém oblečení usadilo v příletové hale a vítali cestující s transparenty „Nejsou tu nepokoje, pouze tyranie!“ či „Svobodu Hongkongu“.

Protesty dnes kritizoval zástupce 17 developerských firem v Hongkongu, podle nichž nepokoje ohrožují tamní podnikatele. Peking Hongkongu po jeho návratu pod čínskou správu také přislíbil, že kapitalistický systém tam bude zachován beze změny po „nejméně“ 50 let.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované