Hlavní obsah

Německá letiště ruší v úterý stovky letů, některé i do ČR

Stávkující zaměstnanci na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. (Video: Jan Marek, AP, Reuters)

 

Reklama

15. 1. 2019 11:35

Cestující v celém Německu dnes musejí počítat se značnými problémy v letecké dopravě. Kvůli stávce bezpečnostního personálu na osmi letištích, včetně například Hamburku, Mnichova nebo Frankfurtu nad Mohanem, budou zrušeny nejméně stovky letů. Týká se to i některých spojů s Českou republikou.

Článek

Jen letiště ve Frankfurtu, kterým jako nejfrekventovanějším v Německu projde kolem 135 tisíc cestujících denně, počítá se zrušením 570 odletů a příletů z 1 200 plánovaných.

Praha má zatím pět zrušených letů

Podle internetových stránek frankfurtského letiště odpadne nejméně sedm startů a přistání letadel spojujících Frankfurt s Prahou, pražské letiště zatím hovoří pouze o pěti zrušených letech.

„V souvislosti s dnešní stávkou na některých německých letištích máme v tuto chvíli hlášené tři zrušené odlety z Prahy do Frankfurtu a dva zrušené přílety z Frankfurtu do Prahy,“ uvedl ráno mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň.

Mluvčí Letiště Václava Havla však dále také upozornil, že situace se vzhledem k okolnostem může ještě změnit, a doporučil cestujícím, aby sledovali aktuální stav, a to nejlépe na internetových stránkách svých dopravců.

Důvodem jsou údajně málo placení bezpečnostní pracovníci

Na mnichovském letišti bude podle jeho mluvčího zrušena zhruba stovka letů, nejméně desítky letů podle svých webových stránek ruší i letiště v Hamburku. Podobná situace zřejmě bude v úterý i na všech zbývajících letištích dotčených stávkou, tedy v Lipsku/Halle, Drážďanech, Brémách, Hannoveru a Erfurtu.

Už v minulém týdnu kvůli stávce bezpečnostního personálu zrušila letiště v Berlíně, Kolíně nad Rýnem/Bonnu, Stuttgartu a Düsseldorfu dohromady více než 670 letů.

Odbory jim chtějí zvýšit hodinovou mzdu asi o 200 korun.

Stávky mají být podle odborového svazu Verdi jasným signálem pro zaměstnavatele, aby poskytli lepší nabídku zhruba 23 tisícům bezpečnostních pracovníků na německých letištích. Odbory požadují zvýšení hodinové mzdy na 20 eur (511 Kč). Zatím přitom někteří ze zaměstnanců v tomto sektoru berou jen 12,90 eura (329 Kč) na hodinu. Příští vyjednávací kolo se má uskutečnit 23. ledna.

„Letecká doprava je značně narušena,“ řekl k dnešním protestům Benjamin Roscher z odborového svazu Verdi. „Doufáme, že zaměstnavatel konečně přistoupí na naše požadavky,“ dodal.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované