Hlavní obsah

Nemůžeme mlčet. Zástupci české justice vydali společné prohlášení k situaci v Polsku

Rozhovor s Pavlem Rychetským o společném prohlášení vysokých zástupců české justice (Video: Reuters, Ruptly)

 

Reklama

21. 7. 2017 17:15

Vývoj v Polsku za poslední rok podle pěti vysokých zástupců české justice ohrožuje samotnou podstatu principů, na kterých stojí demokratický právní stát.

Článek

Přijaté zákony o Národní radě soudnictví, obecných soudech i projednávaný zákon o Nejvyšším soudu v Polsku jsou podle předsedů českého Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu, nejvyššího státního zástupce a ombudsmanky útokem na nezávislost polského soudnictví. Společné prohlášení dnes instituce zveřejnily na svých webech.

Vývoj v Polsku podle signatářů Pavla Rychetského, Pavla Šámala, Josefa Baxy, Pavla Zemana a Anny Šabatové v posledním roce ohrožuje samotnou podstatu principů, na kterých stojí demokratický právní stát. „Po ochromení Ústavního tribunálu a podřízení veřejnoprávních médií momentální státně stranické politice v minulém roce dochází v těchto dnech k bezprecedentnímu útoku na nezávislost polského soudnictví," uvádí se například v prohlášení.

Dolní komora polského parlamentu, Sejm, ve čtvrtek schválila kontroverzní zákon o reorganizaci Nejvyššího soudu, přestože se jeho návrh stal předmětem široké mezinárodní kritiky, a to i ze strany Evropské komise. Justiční reforma podle jejích odpůrců v Polsku ruší dělbu moci. Reformu kritizoval předseda Evropské rady Donald Tusk. Zákony o Národní radě soudnictví, obecných soudech i projednávaný zákon o Nejvyšším soudu umožňují podle kritiků výkonné i zákonodárné moci zcela zbavit soudní moc její nezávislosti, nepohodlné soudce zbavit mandátu a podřídit soudní moc politickému řízení.

Za Varšavu se na mezinárodní scéně postavilo Maďarsko.

Vyjádření k prohlášení, jehož plný text přinášíme níže, poskytl Seznam Zprávám předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podívejte se na něj v úvodním videu.

Nemůžeme mlčet

Společenství národů střední a východní Evropy sdílejícího po staletí společný osud. Hrdinství polského národa za 2. světové války, jeho odpor proti diktátu bývalého Sovětského svazu i domácím totalitním praktikám, stejně jako jeho úspěšné obnovení státní svrchovanosti a nastolení

demokratického systému a právního státu po roce 1989 bylo pro nás významnou a trvalou inspirací. V posledním roce jsme však u našeho blízkého souseda svědky vývoje, jenž ohrožuje samotnou podstatu principů, na kterých stojí demokratický právní stát. Po ochromení Ústavního tribunálu a podřízení veřejnoprávních médií momentální státně stranické politice v minulém roce dochází v těchto dnech k bezprecedentnímu útoku na nezávislost polského soudnictví. Přijaté zákony o Národní radě soudnictví, obecných soudech i projednávaný zákon o Nejvyšším soudu, které umožňují výkonné i zákonodárné moci zcela zbavit soudní moc její nezávislosti, nepohodlné soudce zbavit mandátu a podřídit soudní moc politickému řízení, představují útok na samotné základy fungování demokratického právního státu. I při vědomí suverenity polského státu a respektu k ní, nemůžeme mlčet ke krokům, jež ohrožují její samotný zdroj, kterým jsou nedotknutelné hodnoty evropské civilizace, humanismu a základních práv a svobod.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené