Hlavní obsah

Nepříjemný příznak koronaviru může přetrvat měsíce, zjistili vědci

Foto: Jan Novák, Seznam Zprávy

Mezi běžné projevy nákazy koronavirem patří suchý kašel, horečka a zadýchávání. (Ilustrační foto)

Reklama

31. 10. 2020 7:11

Pacienti vypadali, jako by prodělali omrzliny. Většina těchto symptomů trvala průměrně 12 dní, ale u některých pacientů vědci zaznamenali mnohem delší trvání.

Článek

Mezi běžné projevy nákazy koronavirem patří suchý kašel, horečka a zadýchávání. Od propuknutí pandemie covidu-19 je znám také další symptom v podobě zarudnutí až fialového zbarvení prstů na nohou, v některých případech provázeného otoky, kterému lékaři začali přezdívat „covidové prsty“. Nyní vědci zjistili, že tato kožní reakce připomínající omrzliny může přetrvávat i šest měsíců po nákaze, napsal zpravodajský server news.com.au.

Covidové prsty se obvykle vyvinou během týdne od nákazy koronavirem a mohou trvat dva týdny. Vědci nicméně zjistili, že u některých pacientů mohou přetrvávat až půl roku poté, co nákazu překonali. Na tento jev narazili vědci Všeobecné nemocnice v Massachusetts ve spolupráci s Mezinárodní ligou dermatologických společností a Americkou akademií dermatologie.

V dubnu 2020 tyto subjekty společně vytvořily mezinárodní registr kožních projevů covidu-19, kam přispívali kožní lékaři z 39 zemí světa pečující o pacienty, jejichž nákazu koronavirem provázely kožní potíže. Z 505 zanesených pacientů zaznamenali symptomy „covidových prstů“ u 318 z nich, tedy u více než 60 procent.

Pacienti vypadali, jako by prodělali omrzliny. Většina těchto symptomů trvala průměrně 12 dní, ale u některých pacientů vědci zaznamenali mnohem delší trvání. „Když jsme se zaměřili na trvání tohoto kožního projevu, někteří z pacientů ho měli neuvěřitelně dlouhou dobu,“ řekla doktorka Esther Freemanová z registru kožních projevů covidu-19.

Otoky a zarudnutí se objevují především na prstech u nohou, ale tento symptom se může také projevit zčervenáním a otoky prstů na rukou. „Ve většině případů to odezní samo a je to relativně mírné,“ řekla Freemanová. Dodala ale, že někteří pacienti měli zarudlé až fialové a bolestivě opuchlé prsty mnoho měsíců. Vzhledem k tomu, že na „covidové prsty“ zatím není známá žádná léčba, nemohou toho pro tyto pacienty lékaři mnoho udělat.

„Nechci, aby lidé začali panikařit. Myslím si, že je důležité je ujistit, že jde obvykle o dost mírný projev této choroby. A zároveň je důležité si uvědomit, že existuje podskupina pacientů, kteří mají velmi dlouho přetrvávající příznaky, což potřebujeme dále prozkoumat,“ uvedla Freemanová.

„Na kůži můžeme pohlížet jako na okno do zbytku těla, protože jde o zánět, který vidíme - a může být známkou zánětu na jiném místě těla. Myslím, že případy, které máme (v registru), jsou pravděpodobně jen špičkou ledovce. Nejspíš se to stává mnohem častěji. Také proto o nich informujeme, protože díky tomu je může rozpoznat více lidí,“ dodala.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované