Hlavní obsah

Nepřípustné šmírování? Saská vláda chce na hranice s Českem umístit kamery, které rozpoznají obličeje

31. 10. 2018

Sasko hodlá prosadit zákony, které by dovolily sledování i českých a polských občanů podél hranic. (Video: Tomáš Tesař, Seznam.cz)

Saský zemský sněm chce upravit některé pravomoci policie. Dva nové návrhy zákonů prosazují i instalaci moderních kamerových systémů s rozpoznáváním obličejů na silnicích u hranic. Jejich používání by ale zasahovalo i do práv českých a polských občanů.

Článek

Německá strana prosazuje umístění inteligentních kamer až do vzdálenosti 30 kilometrů od hranice s Českou republikou a Polskem. Návrh proto vadí nevládním organizacím, které plošné sledování osob vnímají jako porušení pravidel Schengenského prostoru. Rozpaky vyvolává i u některých českých politiků.

„Chápu, že je třeba kontrolovat občany, kteří nedodržují zákony, ale pro mě je to otázka míry té kontroly. Pokud takový systém bude někde umístěn, bude mě zajímat, zda někdo dokáže garantovat, že bude využíván proti lidem, kteří překračují zákony. A že se z toho nestane časem systém, který vás bude sledovat i v situaci, kdy se chováte podle všech předpisů, pravidel a zákonů,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové).

Proti navrženým zákonům se chystají v Německu v týdnu od 10. do 17. listopadu rozsáhlé demonstrace. Nevládní organizace Iuridicum Remedium upozorňuje, že plošné sledování občanů České republiky je v rozporu s pravidly fungování Schengenského prostoru.

„Vadí nám především dvě věci. Zaprvé, technologie rozpoznávání obličejů spojená s kamerovým sledováním je velmi invazivní, a můžete tak velmi jednoduše zjišťovat pohyb jednotlivých osob v daném prostoru, což vnímáme jako problém. A potom fakt, že systém by měl podle toho návrhu být instalován v koridoru 30 kilometrů od hranic s Českou republikou a Polskem, takže logicky je to zaměřené na naše a polské občany, což vnímáme jako rozpor v tom, jaká jsou pravidla Schengenského prostoru,“ upozorňuje právník Jan Vobořil z nevládní organizace Iuridicum Remedium.

Podle jeho slov byl už v minulosti takový způsob plošného sledování opakovaně kritizován třeba v případě elektronických komunikací ze strany Soudního dvora Evropské unie.

„Věcí by se mělo zabývat české ministerstvo zahraničí a hájit práva českých občanů v Německu,“ míní právník Jan Vobořil.

Odmítavě se k návrhu staví i česká eurokomisařka Věra Jourová, podle níž by takový zákon mohl jít za hranu a porušovat právo na ochranu soukromí.

„Směr soukromých údajů včetně fotografií osob se může dít na základě souhlasu člověka, a nebo na základě zákona, pokud to chce udělat stát. V tomto případě stát Sasko. Pokud s tím někdo bude mít problém v okamžiku, kdy takový zákon projde, má možnost dát ústavní stížnost na to, že ten zákon jde příliš daleko z hlediska porušení práv na ochranu soukromí,“ vysvětluje eurokomisařka Věra Jourová.

Ostře se proti podobné úpravě legislativy, kterou plánují v sousedním Sasku, postavili i zástupci České pirátské strany, kteří v této souvislosti připravují interpelaci na ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

„Tato opatření na hranicích jsou důsledkem rozvoje populistických trendů v evropské politice. Piráti takový přístup důrazně odmítají, protože přispívá k erozi Evropské unie a jejích základních hodnot. Zavádění podobného kamerového systému v pohraničním pásmu totiž způsobuje rozklad principů, na kterých Schengenský prostor stojí,“ informoval místopředseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti a poslanec Pirátů Mikuláš Peksa.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu Babiše mladšího

  Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za to, jak postupovali v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše. Státní zástupce Ondřej Šťastný dříve uvedl, že policisté pochybili, když odložili oznámení Andreje Babiše mladšího, že je nedobrovolně držen na Krymu. Případ únosu policie později znovu otevřela a zabývá se jím. Mluvčí pražské policie Jan Daněk v úterý uvedl, že chybný postup policistů neměl vliv na vyšetřování případu. Policisté dál zůstávají ve službě. Jak byli potrestáni, nelze podle Daňka kvůli zákonu o služebním poměru upřesnit.

  Státní zástupce neshledal v jednání policistů podezření z trestného činu, ale bylo s nimi zahájeno kázeňské řízení. „Nadřízený policistů s kázeňskou pravomocí toto řízení ukončil a konstatoval pochybení dvou policistů,“ sdělil mluvčí policie. Jeden z nich podle něj udělal administrativní chybu. „Druhým potrestaným byl nadřízený tohoto kriminalisty, který toto pochybení při kontrole práce svého podřízeného nezjistil,“ doplnil Daněk.

 • Náměstkyně Kalistová: O křesle ministryně se mnou nikdo nejednal

  Kateřina Kalistová, náměstkyně ministra kultury pro živé umění, odmítla, že by s ní kdokoli vyjednával o možnosti usednout na volné místo v čele resortu. „Nikdo se mnou nejednal,“ napsala Kalistová Seznamu.

  Podle informací, které redakce nashromáždila, patří tato dlouholetá náměstkyně k favoritům Jana Hamáčka poté, co Michal Šmarda nominaci pod tlakem složil. Členka sociální demokracie má hned dvě výhody. Rozhodně jí nelze upřít erudici, jejíž absenci Zeman kritizoval u Šmardy. A zároveň se proti ní nestaví ani premiér Babiš, který ji dokonce několikrát zmínil, když se mluvilo o tom, kdo dočasně povede ministerstvo po odvolání Antonína Staňka k poslednímu červencovému dni.

 • Dokument: Text usnesení ústecké ČSSD, chce Hamáčkovu rezignaci

  Usnesení jednomyslně přijatá na jednání Krajského předsednictva ČSSD Ústeckého kraje dne 19. srpna 2019:

  Krajské předsednictvo ČSSD Ústeckého kraje:

  1. Odmítá snahy o vyloučení poslance Jaroslava Foldyny z ČSSD pro jeho politické názory.

  2. Považuje za prokázané, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný a za stejně neúspěšné považuje i vyjednávání předsedy ČSSD Jana Hamáčka o osobě ministra kultury.

  3. S ohledem na tyto závažné skutečnosti vyzývá předsedu ČSSD Jana Hamáčka k rezignaci na funkci předsedy strany.