Hlavní obsah

Norský ministr porušil protokol při soukromé cestě do Íránu, nyní rezignoval

Foto: Profimedia.cz

Norský ministr pro rybolov Per Sandberg odstoupil.

Reklama

13. 8. 2018 11:32
aktualizováno • 13. 8. 2018 14:57

Ministr pro rybolov Per Sandberg v červenci vycestoval do Íránu a nedodržel při tom bezpečnostní pravidla. Měl s sebou navíc pracovní telefon s citlivými informacemi a bez konzultace s norskou premiérkou se zúčastnil oslav revoluce.

Článek

Norský ministr pro rybolov Per Sandberg rezignoval kvůli porušení protokolu při své soukromé cestě do Íránu. Oznámila to agentura Reuters. Jeho nástupcem bude podle úřadu premiérky Harald Tom Nesvik, který je stejně jako Sandberg politik ze Strany pokroku.

Sandbergova cesta do Íránu, kdy ministr nedal svým kolegům o sobě vědět a vzal si s sebou služební mobil s citlivými informacemi, vyvolává v Norsku debatu již delší dobu. Premiérka Erna Solbergová to hodnotí jako porušení vládních pravidel o cestách do zahraničí.

Nechala však bez komentáře zprávy norských médií, podle nichž předsedkyně vlády věděla od května o Sandbergově vztahu se ženou íránského původu Baharehou Letnesovou. „Nebudu se vyjadřovat o jednotlivcích na základě spekulací a článků v médiích,“ citoval premiérku server Norway Today.

Ministr se navíc v Íránu zúčastnil oslav revoluce, aniž to předem konzultoval s premiérkou, tvrdí norská média. Ministrova dcera Charlotte v televizi řekla, že její otec premiérku neinformoval, protože chtěl zabránit tomu, aby se o cestě dověděla jeho manželka, s níž už nežije. Line Miriam Sandbergová je státní tajemnicí na ministerstvu zdravotnictví.

Premiérka řekla, že Sandbergovi nařídila odevzdat telefon policii. Solbergová stojí v čele menšinové vlády, v níž je kromě její Konzervativní strany Höyre také pravicově populistická Strana pokroku a Liberální strana Venstre. Po zveřejnění informací o Sandbergově cestě vláda v průzkumech ztrácí oblibu.

Opozice k případu zformulovala sedm otázek, na něž má premiérka odpovědět. Patří k nim například dotaz na to, co mohlo ze Sandbergova telefonu uniknout a zda premiérka ministrovi stále důvěřuje. Podle televize Sandberg odmítl několik nabídek policie k rozhovoru o cestách do vysoce rizikových zemí jako Rusko nebo Čína. Sandberg ale řekl, že tato informace je lež.

Reklama

Související témata:

Doporučované