Hlavní obsah

Nosiči vynesli z Velké Úpy na Sněžku 400 kilo nákladu, padly rekordní časy

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

2. 10. 22:40

Přibližně 400 kilogramů nákladu vyneslo dnes na Sněžku 16 účastníků jubilejního desátého ročníku závodu Novodobých horských nosičů.

Článek

Nejrychlejší mezi jedenácti muži byl Petr Mazal, který časem jedna hodina 18 minut vytvořil nový rekord. Mezi ženami ustavila nový rekord Iva Dolečková, která trasu o délce 6,5 kilometru s převýšením téměř 1000 metrů zvládla za jednu hodinu a 28 minut.

Závod vede po obnovené původní trase, kudy 100 let vynášeli nosiči náklady z Velké Úpy na Sněžku. Start byl i dnes u dolní stanice lanovky na Portášky a trasa pokračovala na Sněžku přes Růžohorky a kolem mezistanice lanovky na Sněžku na Růžové hoře. Muži nesli zátěž 30 kilogramů, ženy 15 kilogramů. „Převážně šlo o nápoje pro poštovnu Anežka na vrcholu Sněžky,“ řekl organizátor klání Petr Kobr.

Závodníkům přálo slunečné počasí, pouze ve vrcholových partiích se museli vypořádat se silným větrem. „Vystoupat s nákladem na Sněžku je náročný sportovní výkon, který netrénovaný člověk mnohdy ani nezvládne,“ řekl Kobr.

Letošní ročník závodu byl memoriálem Helmuta Hofera, který byl posledním žijícím nosičem v Krkonoších. Hofer zemřel ve věku 88 let letos v dubnu. Jako nosič pracoval pro Českou boudu na Sněžce mezi lety 1948 až 1953. Byl potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Hoferů z Velké Úpy. Před lety se přičinil o obnovení stezky horských nosičů, po které on a jeho předkové chodili s nákladem.

V posledních letech se konalo i několik soutěží o vynesení nejtěžšího nákladu na Sněžku. Rekordmanem je Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku - Místku, který v roce 2019 za tři hodiny a 27 minut zdolal 1888 metrů dlouhou trasu po Jubilejní cestě od Slezského domu na vrchol se zátěží 211 kilogramů. Na vlastnoručně vyrobené krosně vynesl tři sudy s pivem.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Nosič

Doporučované