Článek
Podle konečných výsledků hlasovalo proti vytvoření nezávislého státu 53,26 procenta účastníků plebiscitu. Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na to uvedl, že výsledek přijímá s pokorou, zároveň jej označil za vyjádření „důvěry v republiku“.
Celkové vyústění referenda je stejné jako na podzim roku 2018, kdy se v Nové Kaledonii o odtržení od Francie hlasovalo poprvé. Tábor odpůrců nezávislosti však tentokrát zvítězil těsnějším rozdílem než před dvěma lety. Tehdy zachování současného systému s autonomní samosprávou podpořilo 56,4 procenta hlasujících voličů.
Na mapě světa možná vznikne nový stát. Francie by se mohla zmenšit
„Voliči se vyjádřili, většinově dali najevo přání ponechat Novou Kaledonii součástí Francie. Jakožto hlava státu přijímám toto znamení důvěry v republiku s hlubokým pocitem vděčnosti. Výsledky rovněž přijímám s pokorou,“ reagoval podle agentury AFP prezident Macron.
Novou Kaledonii, kde momentálně žije asi 270 000 lidí, kolonizovali Francouzi v polovině 19. století, o možnosti přerušení vazeb na Paříž se zde vedou spory po desetiletí.
Výsledek nedělního referenda podle agentury Reuters francouzské vládě přináší úlevu, překvapení v podobě opačného vyústění by znamenalo ztrátu strategicky významného území.
Nedělní plebiscit provázel enormní zájem občanů, podle posledních údajů odevzdalo hlas asi 85 procent z přibližně 180 000 právoplatných voličů.