Hlavní obsah

Nové hřiště pro Prahu 11 vyrobili specialisté v Brně na 3D tiskárně

Foto: Seznam Zprávy

„Ilustrační foto.“

Reklama

18. 8. 17:45

Nové parkourové hřiště pro Prahu 11 vzniklo pomocí 3D tisku, tedy technologie, která má podle odborníků potenciál širokého uplatnění ve stavebnictví.

Článek

Jednotlivé prvky vytiskli z cementové směsi specialisté v Brně, dnes výrobu představili novinářům. Jako výplň prvků poslouží recyklovaný beton. Hřiště se veřejnosti otevře 30. září ve volnočasovém areálu v Kupeckého ulici.

Všech 14 prvků vyrobila na rámové tiskárně spin-off firma 3Deposition, kterou založili odborníci z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického. Tiskárna nanáší 50 milimetrů široké vrstvy speciální betonové směsi rychlostí 155 milimetrů za vteřinu. Umí vytisknout až třímetrové objekty. Je možné ji rozebrat, odvézt na jiné místo a znovu sestavit.

Prvky budou propojené ocelovými trubkami. „Pro zvýšení pevnosti jsou jednotlivé stěny vylity betonovým recyklátem a vyztuženy tvarovaným ocelovým armováním. Kotveny jsou pak do betonových základů v nezámrzné hloubce,“ uvedl zakladatel 3Deposition David Škaroupka.

Pro tisk prvků použili specialisté směs, která obsahuje cement, kamenivo, vodu, polypropylenová vlákna a další přísady. „Směs musí být dobře čerpatelná, ale současně nesmí stékat a musí rychle tuhnout. Toho se nám podařilo dosáhnout díky přísadám, jako jsou stabilizátory, urychlovače tuhnutí a plastifikátory,“ popsal Michal Zámečník ze společnosti Master Builders Solutions CZ.

Tisk trval deset hodin čistého času. Vytištěné prvky jsou pro zpevnění vylity betonovým recyklátem rebetong. Místo přírodního kameniva obsahuje recyklovanou cihelnou drť, využívá tedy stavební odpad, který v Česku ve velkých objemech končí na skládkách.

Tištěné hřiště věnuje městské části Praha 11 Stavební spořitelna České spořitelny, která je jedním ze zakládajících členů Asociace inovačních technologií a 3D tisku ve stavebnictví. Už dříve spořitelna podpořila první 3D tištěný dům v Česku nazvaný Prvok. Podle předsedy představenstva spořitelny Libora Vošického je stavebnictví v Česku v některých činnostech zaostalé. Inovace, včetně robotizace a automatizace, by mohly některé procesy zlevnit a zrychlit. „Je to směr, který prostě nastane, je jenom otázka kdy,“ řekl novinářům Vošický. Jedním z cílů asociace bude také úprava norem a předpisů, aby bylo možné 3D tisk ve stavebnictví intenzivněji využívat.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované