Hlavní obsah

Novou jadernou elektrárnu nakonec zaplatí občané. Jde o to, aby nebyla zbytečně drahá

Zuzana Kubátová hledá v mlhách kolem Temelína jasnou odpověď na otázku: Jak postavit novou jaderku? (Video: Zuzana Kubátová, Seznam.cz)

Cena příští jaderné elektrárny se podle řady odhadů může vyšplhat až na 300 miliard korun. Vláda slibuje investorský model vybrat do letošního dubna. Proč se to několika předchozím vládním garniturám nepovedlo? A na co nutně narazí i Babišův kabinet?

Článek

Stavby nových jaderných bloků se v současné Evropě nedaří. Přesto Češi jaderné energetice nadprůměrně věří. Podle průzkumů, které pravidelně zpracovává agentura IBRS, podporují jádro v Česku stabilně dvě třetiny občanů. A podpora dokonce mírně roste.

Takový pohled na jádro je v Evropě ojedinělý. Němci, Rakušané či Belgičané se od jaderné energetiky zcela distancují. Francouzi, Finové, Maďaři či Britové sice nové jaderky připravují či staví, všichni s tím ale mají problémy: jaderné projekty se prodražují a nabírají několikaleté zpoždění.

Důvodem je vysoká cena jaderných technologií, zvyšující se požadavky na bezpečnost a nevypočitatelnost energetického trhu, deformovaného evropskou regulací.

Soukromí investoři buď riskují ztrátu, kterou ovšem dříve či později přenesou na své zákazníky v cenách svého zboží a služeb, nebo si nechávají riziko vysoce pojistit vládami – na účet daňových poplatníků.

Jedinou výjimkou je Maďarsko, které si stavbu nové jaderky Paks objednalo u ruské státní firmy Rosatom a vzalo si obří půjčku u ruského státu. Daň, kterou za to platí, je ztráta národní kontroly nad klíčovým energetickým projektem a zvýšená závislost na Kremlu.

V České republice se má investorem nové jaderky stát státem kontrolovaná společnost ČEZ – konkrétně její dceřiná firma Elektrárna Dukovany 2. Stát ale na sebe bude muset vzít řadu rizik z obřího projektu, jinak hrozí střet s minoritními akcionáři ČEZu, kteří se budou bránit oslabení svých investic.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Britskou Labouristickou stranu opustila další poslankyně

  Britská opoziční poslankyně Joan Ryanová opustila Labouristickou stranu. Oznámila to v úterý pozdě večer na Twitteru. Ryanová je již osmou labouristkou, která stranu kvůli nesouhlasu s jejím současným vedením tento týden opustila. Stejně jako jejích osm kolegů, kteří odchod ze strany oznámili v pondělí, hodlá Ryanová zůstat členkou Dolní sněmovny. Za důvod svého rozhodnutí označila Ryanová antisemitismus, který se ve straně podle ní šíří.

 • 19. 2. 2019

 • Skripalova matka žádá, aby syna a vnučku vyhlásili za nezvěstné

  Matka bývalého ruského špiona Sergeje Skripala žijícího v Británii požádala ruskou policii, aby jejího syna a vnučku Juliji vyhlásila za nezvěstné. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na sdělení rodiny. Devadesátiletá Jelena Skripalová má poslední zprávy o synovi a vnučce z loňského června, kdy s nimi telefonicky hovořila Julijina sestřenice Viktorija. Od té doby o nich prý nejsou žádné zprávy.

  Skripal a jeho dcera se loni na jaře v jihoanglickém Salisbury stali terčem útoku armádním jedem, který podle britských vyšetřovatelů spáchali dva agenti ruské vojenské rozvědky. Skripalovi útok přežili a nyní žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Julijina sestřenice Viktorija se podle ruských médií opakovaně pokoušela své příbuzné v Británii navštívit, ale tamní úřady jí pokaždé odepřely vízum.

  V britském tisku se v minulých dnech objevily nepotvrzené informace o tom, že Skripalův zdravotní stav se zhoršil a bývalý rozvědčík je v pravidelné péči lékařů. Není prý vyloučeno, že se projevují dlouhodobé následky otravy. Dcera Julija je podle britského tisku v pořádku.