Hlavní obsah

Nový depozitář pro krajskou knihovnu je téměř hotový, pojme až 809 tisíc dokumentů

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

10. 5. 10:29

Zaplnění nového depozitáře by mělo trvat 24 let. Budou v něm uskladněné knihy, ale i zvukové nosiče, mapy, notové záznamy a další. Celkové náklady na jeho vybudování přesáhly 144 milionů korun, většinu pokryje evropská dotace.

Článek

Provoz nového depozitáře má začít koncem letošního roku. Příprava stavby třípodlažní budovy trvala 11 let. „Je to velká investice s přesahem do budoucna, navíc v dobré lokalitě nedaleko knihovny, a ještě se smysluplně využil brownfield po někdejších skladovacích halách Poldovky,“ popsala středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Součástí vybavení budou i moderní technologie pro uchování dokumentů, regálový systém a digitální technika. „Přemístění fondu, digitalizačního pracoviště a knihařské dílny ze stávajících nevyhovujících skladů výrazně zlepší pracovní i hygienický komfort zaměstnanců,“ doplnil krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci).

Středočeská knihovna má nyní ve skladech zhruba 480 tisíc dokumentů a využívá kromě příručního skladu v hlavní budově ještě šest externích skladů ve městě - čtyři v pronajatých budovách a dva ve svých prostorách. Nový depozitář zajistí, aby vše bylo pod jednou střechou. Podle ředitele Středočeské vědecké knihovny Tomáše Ondráška svoz knih z mnoha míst po městě také prodlužuje dodací lhůtu pro čtenáře a prodražuje provoz knihovny. „Přesunem části fondu z historické budovy, a tedy uvolněním dosavadních skladovacích prostor, se navíc otevřou možnosti k rozšíření nabídky kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost,“ dodal Ondrášek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované