Hlavní obsah

Česko bude oranžové. Přehledně: Změny, které mají nákazu zkrotit

Foto: ÚZIS

Takto vypadá aktuální semafor. Podle ministra se ale už zítra - v pátek - výrazně promění, a to více do oranžova.

Reklama

17. 9. 14:38

Od pátku bude zřejmě na semaforu šíření covidu-19 celá republika vybarvená oranžově, předpokládá ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ministerstvo proto zavádí další plošná opatření.

Článek

„Epidemická situace není dobrá. Epidemie nabírá na síle. Roste i počet hospitalizovaných,“ řekl ministr.

Podle něj tak je pravděpodobné, že od pátku bude většina okresů na semaforu, který označuje regiony podle rizika nákazy covidem-19, v oranžové barvě. Tento druhý stupeň znamená počínající komunitní šíření. Zatím ale převládá zelená barva.

„Novou verzi jsme se zavázali, že uděláme o víkendu, protože postup epidemie v České republice zrychluje,“ uvedl Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky. „Ten trend je tak velký, že s vysokou pravděpodobností o víkendu budeme pro většinu regionů mít oranžovou barvu,“ dodal.

Roušky ve třídách

Špatná situace znamená nová plošná opatření. První změna se týká škol. Od pátku je povinné nosit roušku i během výuky ve třídách - s výjimkou prvního stupně základních škol.

Dušek to zdůvodnil tím, že z nově diagnostikovaných případů covidu-19 pětinu tvořily ve středu děti školou povinné.

„Chceme předejít tomu, aby školy byly kvůli karanténám paralyzovány. Pokud žáci a kantoři budou dodržovat povinnost nošení roušek ve všech prostorách, včetně výuky, tak můžeme předejít karanténám celých tříd,“ řekl Vojtěch.

Druhé opatření dopadne na všechny restaurace a bary, budou muset být uzavřeny mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Dosud omezení pro stravovací zařízení platilo jen v Praze, Středočeském kraji a na Uherskohradišťsku.

„Vychází to z praxe, kterou máme. Víme, že dnes podstatný počet nakažených je ve věkové skupině 20-29 let. Jsou to lidé, pro které ta nemoc není nijak zásadně riziková, ale na druhou stranu jsou to lidé, již tu nákazu mohou šířit dál,“ řekl Vojtěch.

Odložte večírky, apeluje ministr

K těmto dvěma novinkám je třeba počítat s tím, co už zaznělo ve středu.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od pátečních 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce.

Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané na konkrétní místo. Nařízení platí i pro restaurace, bary či kluby, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. Ministerstvo také zpřesnilo nařízení pro nošení roušek v těchto místech. Lidé je nemusí mít jen při konzumaci, povinné jsou i u baru, pokud se nesedí.

„Apeluji na všechny občany, případně firmy, státní instituce, aby nepořádali velké akce. Aby odložili, pokud je to možné, různé večírky, setkávání, team buildingy a podobně. Víme z praxe, že toto jsou ty nejvíce rizikové aktivity,“ řekl Vojtěch.

Už od minulého týdne pak platí povinnost nosit zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a ve společných prostorách škol.

Něco navíc v Praze

Svá vlastní opatření pak chystá Praha, která je nejhůře postiženým regionem v Česku. Nemoc se ale rychle šíří i v dalších regionech. Hygienici v metropoli hodlají nařídit povinnost nosit roušky při venkovních akcích nad 100 lidí. Na dnešním jednání pražských zastupitelů to řekla ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová. Od pondělí také avizovala zavést v Praze povinné nošení roušek ve třídách na základních, středních i vysokých školách.

V Česku ve středu poprvé přibylo víc než 2000 případů koronaviru za jeden den. Ve středu testy potvrdily nákazu u 2139 lidí, což je o 464 více než v úterý. Aktuálně má nákazu 17 619 lidí. Většina nakažených má lehký průběh nemoci. Počet hospitalizovaných ale roste, za poslední týden stoupl o víc než třetinu. Přibývá také lidí, kteří s covidem-19 zemřeli.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené