Hlavní obsah

Obce Vysočiny investují do vodovodů kvůli suchu i znečištění vody

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

3. 5. 2020 23:12

Na Vysočině investuje do vodovodů pomocí dotací řada obcí. Někde kvůli suchu pořizují vrty, jinde opravují poruchové sítě nebo řeší znečištění vody.

Článek

Věžnici na Jihlavsku se 155 obyvateli k tomu přimělo nadlimitní množství manganu v pitné vodě. Výsledkem akce skoro za 20 milionů korun je nová úpravna vody, nový vrt a výměna nejstarších rozvodů vody. ČTK to řekl starosta Bohumír Kriegsmann.

Vodovod v obci vznikl v roce 1959. Ze tří studní hlubokých okolo pěti metrů se voda stahovala do vodojemu, odkud tekla do vsi samospádem. Vody ve studních v posledních suchých letech ubývalo. Starosta podotkl, že místní podzemní prameny utrpěly i v 70. letech při stavbě dálnice D1, která vede těsně vedle vsi.

Na modernizaci vodovodu se obec začala připravovat před pěti lety, aby zlepšila kvalitu vody. „Jelikož je tam mangan, krajská hygiena chtěla, že s tím musíme něco udělat,“ řekl starosta. V nové úpravně se teď kromě manganu z vody odstraňují například i pesticidy nebo radon. Obec zároveň nechala vyměnit za nové stovky metrů vodovodního potrubí z 50. let.

„Ještě nám zbývá spravit cesty, 21. července by to mělo být všechno hotové,“ řekl Kriegsmann. Dotace u této investice pokryjí tři čtvrtiny nákladů. Skoro 11 milionů korun dostala Věžnice ze Státního fondu životního prostředí, 3,8 milionu korun jí letos slíbil přidat kraj. Zbylou část peněz obec uhradí ze svých úspor a z úvěru, uvedl starosta.

Obec Bohdalín na Pelhřimovsku se 172 obyvateli dostane od kraje skoro 3,8 milionu korun na výměnu vodovodního potrubí. „Máme poměrně dost poruch. Je to dělané před čtyřiceti padesáti lety v akci Z a je to špatně uložené,“ řekl starosta Josef Staněk. Během jednoho roku musela obec spravovat i sedm poruch.

Připravovaná výměna nejhorších částí potrubí bude stát 6,5 milionu korun. Pitnou vodu bere Bohdalín z obecních studní, chystá se hledat další zdroje. Jedním z důvodů je i to, že má v plánu nabídnout stavební parcely. „Protože za posledních 30 let po revoluci tady 70 lidí ubylo,“ řekl Staněk.

Kraj Vysočina letos z programu Stavby ve vodním hospodářství rozdělí 28 milionů korun mezi 15 akcí týkajících se zásobování pitnou vodou. Víc než tři miliony dá kromě Věžnice a Bohdalína na vodovody v Jakubově, Mikulovicích a v Zahájí. Zbylí žadatelé dostanou nižší dotace.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené