Hlavní obsah

Obětí požárů v Portugalsku a Španělsku už je 39, podle španělských úřadů požáry založili žháři

Počet obětí požárů v Portugalsku a Španělsku roste (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

17. 10. 2017 7:42

Portugalsko hlásí 35 mrtvých, včetně jednoho dítěte. Ve Španělsku zahynuli nejméně čtyři lidé. Řada dalších se pohřešuje.

Článek

Nejméně 39 osob zemřelo během požárů, které se v neděli rozhořely v hustě zalesněných oblastech středního a severního Portugalska a v severozápadním Španělsku. Portugalské úřady oznámily 35 mrtvých, včetně jednoho dítěte, a 56 raněných, aktualizovala bilanci agentura DPA. Řada lidí se pohřešuje. Na severozápadě Španělska zahynuli nejméně čtyři lidé. Španělské úřady jsou podle premiéra Mariano Rajoye přesvědčené, že požáry záměrně založili žháři.

Hasiči stále bojují se 147 požáry, z nichž 32 považují za vážné, informovala mluvčí úřadu pro civilní ochranu Patricia Gasparová. Při požárech bylo podle nejnovějších informací zraněno 56 osob a 16 z nich je ve vážném stavu.

Vlnu požárů zapříčinila teplota výrazně přesahující sezonní průměr a dlouhodobé sucho, řekla již dříve Gasparová.

Na španělské straně zemřely čtyři osoby v Galicii na severozápadě země, kde tisíce požárníků a vojáků zasahovaly v noci na pondělí proti 15 požárům. Novináře o situaci informoval šéf galicijské vlády Alberto Núñez Feijóo. Dva lidé uhořeli v autě u města Nifrán, když se pokoušeli plamenům uniknout, informoval tamní starosta. „Bylo to tak nenadálé, šílené,“ komentoval řádění živlu.

Feijóo v televizi La Sexta dodal, že plameny rozdmýchával nárazový vítr o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu související s doznívajícím hurikánem Ophelia, který prošel kolem severního pobřeží Španělska a zasáhl Irsko.

Předseda španělské vlády Rajoy při návštěvě protipožárního koordinačního střediska v Pazos de Borben prohlásil, že požáry byly založeny zcela jistě záměrně. „To, co tady vidíme, není dílem náhody. Bylo to vyvoláno,“ řekl podle médií. Dodal, že úřady jsou si jisté, že oheň založili žháři. A jako příklad uvedl právě Pazos de Borben, kde se plameny vznítily na pěti různých místech.

O tom, že vícero požárů někdo založil úmyslně, hovořil už před Rajoyem i Feijóo. „Jedná se o úmyslně založené požáry, jejichž původci si byli vědomi toho, co způsobují,“ řekl.

Pyrenejský ostrov sužují lesní požáry (Video: Reuters)

Pět požárů u města Vigo, kde žije 300 tisíc osob, vedlo k evakuaci nákupního centra a továrny PSA Peugeot Citroën. Nejméně deset místních škol zrušilo pondělní výuku. Železniční doprava mezi Vigem a Barcelonou byla zastavena, oznámila státní železniční společnost Renfe. Uzavřeny byly i některé silnice.

V boji s požáry pomáhá 350 hasičským jednotkám i 20 cisternových letadel.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované