Hlavní obsah

Objev: Záhadný vzkaz na slavném obrazu Výkřik napsal samotný Munch

Foto: Profimedia.cz

Expresionistický obraz Výkřik od norského malíře Edvarda Muncha.

Reklama

23. 2. 8:38

Autorem záhadného vzkazu na slavném expresionistickém obrazu Výkřik od norského malíře Edvarda Muncha je samotný Munch. Autorství nápisu o „bláznovi“ mu připsali restaurátoři při nové analýze infračervenými snímky.

Článek

Záhadný vzkaz o „bláznovi“ nechal v obraze Výkřik sám jeho autor, norský malíř Edvard Munch. K tomuto závěru dospěli na základě analýzy infračervenými snímky restaurátoři muzea, kde je plátno vystaveno. Zaměřili se především na analýzu jeho písma, které následně srovnávali s jeho písmem v jeho denících a osobní korespondenci.

Malá a téměř nezřetelná věta vepsaná do jednoho z nejznámějších malířských děl všech dob se stala předmětem dohadů v uměleckém světě, informovala stanice BBC. Slova „mohl namalovat pouze blázen“ jsou napsána tužkou v levém horním rohu obrazu. Odborníci na umění se léta přeli, zda je vzkaz vandalským dílem neznámého návštěvníka galerie, či zda jej zanechal na plátně sám Munch, o němž bylo známo, že během svého života trpěl duševní poruchou.

Na obraze z roku 1893 je vidět zoufale křičící postava s rukama pevně přitisknutýma k hlavě pod žlutooranžovými vlnitými liniemi, jež znázorňují oblohu. Výjev se podle BBC stal radikálním a nadčasovým vyjádřením lidské úzkosti, jehož vliv sahá až k filmové hororové sérii Vřískot z 90. let či současným emoji.

Restaurátoři se rozhodli k analýze obrazu před jeho vystavením v novém muzeu, které bude v norském Oslu otevřené v příštím roce. „Nápis je bezpochyby Munchův,“ řekla kurátorka muzea Mai Brittová Gulengová. „Rukopis sám stejně jako události z roku 1895, kdy Munch poprvé svůj obraz vystavil v Oslu, to vše ukazuje jedním směrem.“ Podle Gulengové přidal Munch nápis ke svému obrazu poté, co jeho obraz okomentoval student medicíny jako dílo někoho, kdo je mentálně narušený.

„Je to kombinace toho, že je ironický, ale také ukazuje svou zranitelnost. Bere to opravdu vážně a je zraněný, protože v jeho rodině jsou nemoci přítomné. Byl velice úzkostlivý a ukázal, že je tím poznamenaný,“ dodává Gulengová.

V době svého vzniku vzbudilo dílo kritické reakce, které Muncha – jak píše ve svých denících – nesmírně zraňovaly. Navíc měl pro své problémy predispozice v rodině. Návaly depresí trpěl malířův otec a sestra. Jeho matka a sestra zemřely předtím, než mu bylo 14 let. Jeho otec zemřel o 12 let později. S bipolární poruchou byla hospitalizována i jeho další sestra. Samotný Munch byl v roce 1908 hospitalizován po nervovém zhroucení.

„Co si pamatuji, tak jsem odjakživa trpěl hlubokými depresemi, které se snažím vyjádřit skrze své umění,“ napsal Munch. „Bez této deprese a nemoci bych se cítil jako loď bez kormidla,“ dodává.

Dvě verze Munchova Výkřiku jsou olejomalby, další dvě jsou pastely. V posledních letech se veřejně vystavené verze staly opakovaně obětí krádeže. V roce 1994 byl ukraden obraz Výkřik z Národní galerie v Oslu, ještě téhož roku byl ale nalezen a znovu se tam vrátil. O deset let později si maskovaní ozbrojení lupiči odnesli za bílého dne jednu z verzí Výkřiku visící v Munchově muzeu. Také tu však později policie našla a v roce 2008 mohl být obraz opět vystaven.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené