Hlavní obsah

Česko zažívá nejteplejší konec ledna za posledních 85 let

I už tak mírná zima může mít svoji oblevu.

Reklama

31. 1. 2020 13:33
aktualizováno • 31. 1. 2020 13:54

V následujících dnech by se teplota měla podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyšplhat nad deset stupňů Celsia. Podle ČHMÚ je poslední lednový den vůbec nejteplejším za pětaosmdesát let.

Článek

Přestože v Česku letos panuje od samého počátku velmi mírná zima, v níž se teploty dostávají pod nulu jen v některých dnech – a to ještě v noci, přichází s počátkem února zimní obleva.

„Leden byl srážkově podprůměrný, máme týdenní reporty, kde už je teď vidět, že byl tento leden teplotně nadprůměrný,“ řekl Seznam Zprávám mluvčí ČHMÚ Jan Doležal.

Rekord pak padl právě během posledního lednového dne. „Tento pátek je celkově nejteplejším 31. lednem za posledních 85 let,“ řekl Jan Doležal.

Rekordní lednové teploty už také hlásí stanice na východě Čech. Teplotní rekordy pro 31. leden padly na 11 ze 16 stanic, které měří déle než 30 let.

Nejtepleji bylo na letišti v Pardubicích, a to 13,1 stupně, řekl ve tři odpoledne agentuře ČTK Dušan Čičman z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové. Dosavadní rekord na letišti v Pardubicích byl z roku 2002, a to 12,8 stupně.

První únorový víkend přinese počasí, kdy teploty odpoledne vystoupají k 10 stupňům Celsia. V pátek se přitom očekává až 14 stupňů, v sobotu a v neděli má být kolem zmíněných 10 stupňů Celsia.

Ve druhý den víkendu navíc předpověď hovoří o dešti, a to i na horách, takže na horách bude odtávat sníh, což zvýší průtoky řek a potoků.

Meteorologové k tomu vydali varování před silným větrem, který místy může dosáhnout rychlosti vichřice.

Nejsilnější má být podle předpovědi v pondělí, kdy dosáhne až 90 km/h.

Výstraha meteorologů platí hlavně pro západní, jižní a východní Čechy, Vysočinu, severní Moravu a Slezsko.

Podle meteorologů může vítr lámat větve a poškozovat stromy a způsobit menší škody na budovách a komplikace v dopravě. Lidé by měli zajistit okna, dveře, zabezpečit skleníky a být opatrní při pohybu venku. Na horách se nedoporučují výlety na hřebeny.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované