Hlavní obsah

Obžaloba tvrdí, že Čech působil na Donbasu jako odstřelovač

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Reklama

27. 4. 14:38

Státní zástupce viní českého občana z toho, že se v oblasti Donbasu zúčastnil bojů proti ukrajinským ozbrojeným silám jako průzkumník a odstřelovač v řadách tzv. Luhanské lidové republiky.

Článek

Čech později působil jako velitel družstva a na území pokládal miny, tvrdí obžaloba. Případ chce začít příští týden projednávat pražský městský soud, muž je stíhaný jako uprchlý. Za teroristický útok a účast na teroristické skupině mu hrozí 12 až 20 let vězení.

Obžalovaný Čech odcestoval podle státního zástupce z vlasti se záměrem aktivně podpořit nelegální separatistické struktury v ozbrojeném konfliktu proti vládě Ukrajiny. V červenci 2015 údajně odletěl z pražského Letiště Václava Havla nejprve do ruského Rostova na Donu. Odtud odjel na východní Ukrajinu a nelegálně překročil hranice do Donbaské oblasti ovládané tzv. Doněckou lidovou republikou a tzv. Luhanskou lidovou republikou.

V obžalobě stojí, že muž po svém příjezdu podepsal roční smlouvu o službě v armádě Novoruska. „Nechal se organizovanými ozbrojenými složkami tzv. Luhanské lidové republiky vyzbrojit, vystrojit a vyškolit v provádění minové a pyrotechnické činnosti a vycvičit odstřelovačem,“ píše se v ní.

Muž se poté údajně účastnil bojových operací se záměrem zranit či usmrtit ukrajinské vojáky. Dosáhl hodnosti seržanta a v září 2016 se stal velitelem družstva. Poté organizoval fungování utajených pozorovacích stanovišť. „Jako člen průzkumně diverzní skupiny osobně uskutečňoval pokládání min v oblasti podélné čáry rozhraničování a pastí z granátu,“ tvrdí státní zástupce.

Dodal, že za svou službu byl Čech vyznamenán pamětním odznakem a že na Ukrajině působí až do současnosti.

Obdobný případ řeší i Krajský soud v Plzni, kde čelí obžalobě z teroristického útoku šestadvacetiletý muž. Vinu odmítá a tvrdí, že na výcvikové základně armády separatistů působil jako civilní zaměstnanec a pracoval v kuchyni.

Se zapojením českých občanů do bojů na straně tzv. Doněcké lidové republiky souvisí i aktuální vyšetřování, při němž skončili minulý týden ve vazbě pravoslavný kněz a předseda a člen spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír.

„Vrchní státní zastupitelství v Praze potvrzuje, že vykonává dozor nad policejním orgánem Národní centrálou proti organizovanému zločinu SKPV, Sekcí terorismu a extremismu, která vede trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu teroristického útoku, trestného činu financování terorismu a trestného činu podpory a propagace terorismu, přičemž tyto trestné činy souvisí se zapojením českých občanů do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky. Policejní orgán zadržel pět fyzických osob, doposud nebyl nikdo obviněn. Policejní orgán provádí standardní úkony trestního řízení,“ uvedl žalobce.

Policejní prezidium na Twitteru uvedlo, že zásah nesouvisí s kauzou Vrbětice. „Úkony trestního řízení prováděné dnešního dne NCOZ nesouvisí s kauzou výbuchů ve Vrběticích,“ napsali policisté na sociální síti.

Doněcká a Luhanská oblast leží na samém východě Ukrajiny. Před konfliktem, který vypukl na jaře 2014, žilo v obou oblastech 6,6 milionu lidí. Proruští separatisté tam vyhlásili samozvané státy, Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Ozbrojený konflikt si od té doby vyžádal tisíce mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují z vojenské podpory separatistů Rusko, Moskva to popírá. V poslední době se situace na východě Ukrajiny znovu vyostřila.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované