Hlavní obsah

Odhad nového vládce Unipetrolu: Kolik zaplatíte v nejbližší době u benzinových pump?

čtvrtek 07:00

První interview, které poskytl nový šéf představenstva Unipetrolu Tomasz Wiatrak médiím po svém jmenování (v angličtině s českými titulky). (Video: Adam Junek, Seznam.cz)

Doba ropná neskončí dřív než za 50 let, předpovídá Tomasz Wiatrak z firmy, která ovládá čerpací stanice Benzina.

Článek

Klíčová otázka každého motoristy, zvlášť v těchto cestovatelsky nabitějších měsících, je: Za kolik bude v nejbližší době benzin nebo nafta?

„Jednoduchá odpověď je, že za rozumnou cenu,“ říká v rozhovoru pro Seznam Tomasz Wiatrak, novopečený šéf jediného zpracovatele ropy u nás, společnosti Unipetrol. Pod ni patří také síť čerpacích stanic Benzina, která ovládá už téměř čtvrtinu celého tuzemského trhu s prodeji pohonných hmot.

„Momentálně je cena ropy nízko, takže se dá očekávat, že se to odrazí u čerpacích stanic,“ připustil novopečený předseda představenstva. Ovšem jedním dechem dodal, že s jeho byznysem je to jako s horskou dráhou: stačí málo a prognózy neplatí.

Kdy podle něj skončí nadvláda ropy? „Doba kamenná neskončila proto, že došel kámen. A stejné to bude s naší závislostí na ropě. Nepřestaneme ji používat, protože došla, ale proto, že budeme mít jiné technologie,“ tvrdí Tomasz Wiatrak.

„V 80. letech se předvídalo, že ropa dojde do třiceti let. Dnes je to 40 let od té doby a víme, že se to nestalo. Podle mě ještě minimálně 10 až 15 let spotřeba fosilních paliv poroste. A nahradit se budou dát nejdříve za 50 let, což souvisí s rychlostí obměny automobilů,“ popsal pro Seznam v prvním rozhovoru v nové funkci předsedy představenstva Wiatrak.

Sám prý fandí vodíkovým pohonům. I proto Unipetrol na přelomu roku postaví první čerpací stanici na toto palivo. A postupně bude budovat jejich síť.

„V minulých dvou letech jsme jen v Česku investovali 16 miliard korun. A investice v podobném rozsahu plánujeme i pro tento a příští rok,“ uvedl Wiatrak ve speciálním studiu Televize Seznam při karlovarském filmovém festivalu.

Proč se Benzina po čtvrtstoletí vrátila na Slovensko? Plánuje nákupy konkurentů? Zamíří i na další trhy? Jak zasáhnou výkyvy ceny ropy do hospodaření Unipetrolu? Bude Unipetrol chtít náhradu škody kvůli dodávkám znečištěné ruské ropy, kterou české rafinerie nejsou schopné zpracovávat?

Také o tom mluví Tomasz Wiatrak v rozhovoru pro Seznam, který najdete nahoře ve videu.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Dva Češi zemřeli při krupobití na severu Řecka

  Při bouřích s krupobitím zemřelo v Řecku ve středu večer nejméně pět zahraničních turistů, mezi nimiž byli i dva Češi. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje z místní policie. Česká dvojice zemřela poté, co se kvůli silnému větru převrátil obytný přívěs na poloostrově Chalkidiki na severu země.

  Postarší česká dvojice zemřela podle AFP po převrácení karavanu poblíž města Nea Propontida. Další člověk, který byl s nimi uvnitř, neštěstí přežil se zraněními.

  Dvě desítky zraněných byly převezeny do nemocnic, informovali místní hasiči, kteří mají kvůli živlu celonoční zásah. Místní úřady vyhlásily na Chalkidiki mimořádný stav.

  Více informací v článku

 • 10. 7. 2019

 • V historickém centru Bratislavy se strhla rvačka mezi polskými a bulharskými fotbalovými fanoušky

  V okolí Michalské brány a Ventúrské ulice se ve středu večer střetly desítky fotbalových fanoušků. Podle dosavadních informací došlo k potyčce mezi fanoušky polského klubu Cracovia a Ajaxu Amsterdam s fanoušky bulharského týmu Levski Sofia. Informoval o tom web aktuality.sk.

  Výtržníci ničili celé ulice, házeli po sobě stoly a stoličky a devastovali venkovní části kaváren a restaurací. Podle mluvčí záchranné služby bylo na místo vysláno několik vozidel záchranné služby. Na místě byly slyšet dva výbuchy. Lidé ze strachu utíkali pryč.

  Město je v současné době plné policejních aut a postižená městská část je uzavřená pro veřejnost. Na místě bylo zatčeno 80 lidí, policisté je odvezli na stanici.

  Potyčka fotbalových fanoušků v centru Bratislavy. (Video: Facebook.com/Polícia Slovenskej republiky)

 • Při střelbě v Kostelci nad Labem byla postřelena jedna žena, zřejmě šlo o pokus o vraždu

  Policisté dnes zasahovali při střelbě v Kostelci nad Labem. Jedna žena je zraněná a vrtulník ji přepravil do nemocnice. ČTK to potvrdila mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Policejní mluvčí Michaela Richterová uvedla, že si případ přebírá středočeská kriminální policie. Podle informací ČTK šlo zřejmě o pokus o vraždu. Policie vyjížděla k nahlášené střelbě dnes v podvečer. Na místě nalezla zraněnou starší ženu. Na místo byli přivoláni i záchranáři a vrtulník. „Po nezbytném ošetření na místě vrtulník ženu přepravil do pražské vinohradské nemocnice,“ uvedla mluvčí záchranky. Muže podezřelého ze střelby policie zadržela, střílel údajně po rodinné rozepři. Zatím nebyl obviněn.