Hlavní obsah

Olomoucká zoo rozšířila safari o výběh s arktickými vlky

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

17. 6. 2020 23:47

O výběh s arktickými vlky rozšířila zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce oblíbené safari, po kterém vozí návštěvníky turistický vláček.

Článek

Svatokopecká zahrada se tak zařadila mezi několik málo zoo na světě, které zážitek pohybu mezi vlky svým návštěvníkům nabízí.

„Chtěli jsme přiblížit tato zvířata návštěvníkům. Do průjezdného výběhu jsme umístili osm vlků Hudsonových a naše očekávání se splnila. Vlci se k vláčku přibližují a lidé je díky tomu můžou pozorovat z větší blízkosti,“ řekla dnes novinářům zooložka Jitka Vokurková.

Lidé se při jízdě mezi bílými vlky nemusí obávat o svoji bezpečnost. Vlci nejsou agresivní a vláček je navíc opatřen bezpečnostními roletami. „Vlci Hudsonovi nejsou tak divocí jako evropští nebo iberští vlci. Jsou mnohem klidnější, takže jsme se do tohoto projektu nebáli jít,“ řekla Vokurková. Adaptace osmi vlků na nový výběh i provoz turistického vláčku podle ní zabrala několik týdnů.

Třetí etapa postupně budovaného safari stála několik milionů korun. Dělníci v původních výbězích upravili svah i komunikace. Vybudována byla také dvojitá brána u výjezdu z vlčího výběhu, která zamezí případnému útěku zvířat.

Svatokopecká zoo zprovoznila první z pěti plánovaných etap safari zaměřenou na region Euroasie v roce 2013. O dva roky později návštěvníci zavítali do další části safari, která je věnována Africe a pobíhají v ní stáda velkých antilop a žirafy. Letos přibyli vlci a v příštích letech má následovat ještě australská a arktická safari.

Pět areálů safari, po kterých bude návštěvníky vozit vláček, má po dokončení zabírat 19 hektarů. Speciálním vláčkem se už nyní po prvních dvou částech safari ročně projedou desítky tisíc lidí.

Zoo na Svatém Kopečku patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Zoo chová na ploše 42 hektarů čtyři stovky druhů zvířat a ošetřovatelé pečují o zhruba 1739 jedinců. Zoologická zahrada loni odchovala 172 mláďat. Zřizovatelem zahrady je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz. Zoo si vlastními aktivitami vydělá zhruba půlku částky potřebné na provoz. Loni ji navštívilo na 350.000 lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované