Hlavní obsah

Opatovický kanál překlene kamenný most podle návrhu Leonarda da Vinciho

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

8. 5. 22:33

Přes Opatovický kanál u Lázní Bohdaneč povede most, do července vznikne dřevěný, později je v plánu kamenná stavba. Bude podle návrhu renesančního malíře a vynálezce Leonarda da Vinciho.

Článek

Přírodně a historicky zajímavou lokalitu také propojí naučná stezka. Opatovický kanál existuje pět století, dokončen byl v roce 1521, dnes je technickou památkou. Stezka připomene starou lokalitu u Zabránských rybníků. Má zviditelnit region, který je podle místních přehlížený.

„Opatovickému kanálu by se měla věnovat větší pozornost, je nejstarší technickou památkou ve východních Čechách. Naučná stezka bude přes da Vinciho most, lidé dojdou k ptačí rezervaci. Udělají si procházkový okruh. Bude tam sezení z přírodních materiálů, dubové klády, menší gabionové zídky,“ řekla řekl podnikatel Radek Machala z Golf clubu Pardubice, který provozuje u lázeňského města golfové středisko.

V místě naučné stazky se nacházela chata plukovníka Karla Tillera. V Bohdanči měla rodina vilu, dnes je tam penzion. Chatu Tiller využíval k odbojové činnosti za druhé světové války.

„Nás napadlo, že by bylo dobré připomenout činy odbojářů. Chata zanikla v 50. letech, zůstala z ní jen malá kamenná skruž. My jsme jako firma majiteli pozemků, umožníme lidem přístup přes pozemky,“ řekl majitel společnosti Rybniční hospodářství Adolf Vondrka.

Tiller za války v chatě chvíli přechovával zbraně a výbušniny, které měly poškodit firmu Explosia. Němci ji využívali pro válečnou výrobu. A v chatě také Tiller nějakou dobu schovával československé parašutisty z výsadku Silver A.

Stezka by na jedné straně byla napojená na stávající naučnou trasu ptačí oblasti Bohdanečského rybníku a na druhé straně na cyklostezku, kterou chce stavět město Lázně Bohdaneč. K tomu je potřeba postavit most přes Opatovický kanál.

V místě mostu bude nejdřív provizorní dřevěná lávka. Hotová bude do července. Podnikatele předloni zaujala prezentace vědců z Cambridge ve Spojených státech, kteří postavili a otestovali model podle návrhu Leonarda da Vinciho. Kamenný most je bez spojovacích prvků, dodal Machala.

„Jestli to půjde, jak předpokládáme, skládat se bude jako lego. Nařežou se kamenické tvary a ty se na bednění vyskládají, vrcholový vazák se zaklesne. Podle nových předpisů bude mít most zábradlí. Přes značné obtíže se nám podařilo vedení amerického institutu kontaktovat a přislíbilo nám pomoc. Naším cílem je postavit repliku mostu s pomocí středověkých kamenických postupů a technologií tak, jak to Leonardo da Vinci okolo roku 1502 zamýšlel,“ řekl Machala.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované