Hlavní obsah

Oprava stanice metra A Jiřího z Poděbrad začne letos 1. září

Foto: Getty Images

„Ilustrační foto.“

Reklama

24. 8. 17:24

Kompletní rekonstrukce stanice pražského metra A Jiřího z Poděbrad začne letos 1. září. Při opravě dělníci například vymění eskalátory a vybudují výtahy pro vozíčkáře a rodiče s kočárky.

Článek

Zcela uzavřena bude stanice od ledna 2023. ČTK to dnes sdělil vedoucí oddělení komunikace dopravního podniku (DPP) Daniel Šabík. Oprava vyjde DPP na 1,29 miliardy korun a práce by měly trvat přes dva roky.

Podnik zahájí opravu nejdříve pracemi, které umožní zachování provozu. Vzniknou nové výtahy pro bezbariérový vstup do stanice. Cestujícím budou sloužit dvě dvojice výtahů. Prvními se vyvezou z nástupiště k přestupní chodbě a odtud dalšími výtahy vyjedou na povrch ve Vinohradské ulici. Většina prací se uskuteční za provozu, který bude přerušen pouze při proražení stropu stanice.

Dělníci rovněž zrekonstruují či vyměnění rozvody a osvětlení, odstraní průsaky, vymění vzduchotechniku a opraví poškozené části obkladů a dlažby. Proveden bude také geotechnický monitoring raženého díla, tedy sledování podloží, a zjištěn stav budov, sítí a objektů souvisejících se stavbou.

Poslední fází oprav bude výměna eskalátorů. Vzhledem k tomu, že stanice má pouze jeden výstup, bude na deset měsíců uzavřena a vlaky jí budou od ledna 2023 projíždět.

Podnik se chystá na opravy dalších stanic. Na trase A to jsou například Hradčanská nebo Želivského. Nyní opravuje vestibul a vyměňuje eskalátory ve stanici metra B Anděl ve výstupu směrem Na Knížecí, kde mohou cestující vystupovat pouze směrem ke křižovatce u Anděla. V uplynulých letech byly opraveny například stanice metra B Jinonice a na trase C Opatov. DPP průběžně také vyměňuje pražce na lince C nebo modernizuje zabezpečovací zařízení.

DPP je největší městskou firmou, která provozuje metro, tramvaje, autobusy nebo lanovku. Zaměstnává zhruba 11.000 lidí. Město financuje fungování podniku prostřednictvím tzv. kompenzací. Loni bylo z rozpočtu města určeno pro DPP 14,6 miliardy korun a v letošním roce 15,3 miliardy korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované