Hlavní obsah

Opravený historický statek v Milíkově se představí veřejnosti v září

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

8. 8. 11:31

Krajské Muzeum Cheb dokončuje rekonstrukci hrázděného statku v Milíkově zaměřenou na zachování původních prvků. Veřejnosti ho představí v září v rámci Dnů evropského dědictví. Po dokončení zde bude nová expozice.

Článek

„Hrázděný statek v Milíkově považujeme za velmi cennou architektonickou památku, která je nositelem typických znaků lidové architektury Chebska. Prostory usedlosti budou sloužit jako expozice a představí návštěvníkům nejen podobu života na statku a drobnou řemeslnou výrobu, ale zaměří se také na připomenutí lidové kultury a chebského folkloru,“ uvedla krajská radní kulturu a památkovou péči Oľga Haláková (KDU-ČSL).

Práce na statku byly rozděleny do několika etap. V první byla opravena budova stodoly a následně také kolna. V roce 2017 byl objekt pro veřejnost uzavřen a začaly stavební úpravy na obytném stavení a malém domku v místech původních samostatných chlévů, který bude sloužit jako pokladna. Zároveň byl vystavěn nový objekt s toaletami pro návštěvníky. Stavební úpravy obytné části se soustředily v maximální míře na záchranu dochovaných dřevěných prvků původního roubení a hrázdění. Dožilé části, které již nebylo možné zachovat, byly nahrazeny novými. Stavbaři při práci plně respektovali původní pracovní postupy.

Opravami, jež striktně dodržovaly původní vnitřní členění budovy, prošel také interiér. V obytném domě, kolně a stodole naleznou návštěvníci prostory expozice. Celý areál statku nabídne vhled do života zemědělské usedlosti na Chebsku na konci 19. století a v první třetině 20. století. Proměnou prošel i pozemek, a to v podobě výsadby nových stromů a keřů a za stodolou návštěvníci najdou dvě osetá a osázená pole. Před průčelím obytného stavení byla zřízena typická předzahrádka. Projekt rekonstrukce celého areálu zhruba za 25 milionů korun byl financován z evropských dotací a z prostředků Karlovarského kraje.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované