Hlavní obsah

OSN varuje před další krizí, z Aleppa prchají desítky tisíc lidí

Alarmující situace panuje podle OSN ve východním Aleppu, kde žije asi čtvrt milionu lidí.

 

Reklama

30. 11. 2016 7:00

Kvůli intenzivním útokům na východní část syrského Aleppa drženou povstalci svoje domovy opustilo na 16 tisíc lidí. Situace je podle OSN kritická.

Článek

Syrské armádní zdroje dokonce hovoří o 20 tisících lidí, kteří se z města odešli. V obléhaném městě nezůstala po náletech žádná funkční nemocnice a zásoby jídla jsou téměř vyčerpány. Pokud budou boje nadále pokračovat, z oblasti budou utíkat další tisíce lidí. Podle dřívějších odhadů zůstávalo ve východní části města na 250 tisíc obyvatel.

„Situace je velmi špatná. Existují velké obavy, že místní populace bude kompletně vyhlazená," citovala agentura Reuters aleppského zdravotníka abú Abbáse. „Tento týden jsem třikrát měnil svou polohu. V našem úkrytu byli mrtví lidé, ale nemohli jsme je vynést ven, protože bombardování bylo velmi silné," dodal.

Při náletech na jednu z povstaleckých čtvrtí přišlo v úterý o život nejméně 20 civilistů.

Syrská armáda a její spojenci v pondělí v rámci nové ofenzivy dobyli klíčovou čtvrť Sáchúr a několik menších čtvrtí na severovýchodě Aleppa, které byly doposud pod kontrolou povstalců. Podle opozičních aktivistů ze Syrské organizace pro lidská práva, která situaci v zemi monitoruje z Británie, jde o největší ztrátu opozice v Aleppu od roku 2012. Vládním vojákům se tak podařilo rozdělit tamní území rebelů na dvě části a zmocnit se většiny oblastí na severu někdejšího druhého nejvýznamnějšího města Sýrie.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované