Hlavní obsah

Ostrava bude mít jako první v Česku dvoupatrové autobusy

Foto: Scania

Dvoupatrové autobusy na zemní plyn dodá Scania.

Reklama

14. 4. 2020 9:01

V létě mají v ostravské městské hromadné dopravě začít jezdit jako v prvním městě v Česku dvoupatrové autobusy, takzvané doubledeckery.

Článek

Dvě vozidla s pohonem na stlačený zemní plyn dodá dopravnímu podniku společnost Scania, budou stát dohromady 28,6 milionu korun. Doubledeckery budou jezdit na nové lince 88 mezi Dolní oblastí Vítkovic a zoologickou zahradou.

Dopravní podnik Ostrava chce letos nakoupit celkem 61 nových autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn téměř za 500 milionů korun. Pokračuje tak v uskutečňování plánu vyřadit z pravidelných linek autobusy na naftový pohon a od konce letošního roku na ně vypravovat jen vozidla na elektřinu nebo stlačený zemní plyn. Mezi novými autobusy má být 37 osmnáctimetrových a 24 dvanáctimetrových vozidel, dodána by měla být koncem roku.

Do budoucna podnik plánuje koupi dalších autobusů na elektřinu. „Plánujeme ještě dodávku 24 dvanáctimetrových elektrobusů, a to včetně potřebné nabíjecí infrastruktury. Autobusy s naftovým pohonem pak budou i nadále udržovány v provozu, a to zejména za účelem provozních záloh pro případy poruch nebo nějakých jiných mimořádných událostí,“ řekla mluvčí DPO Karolína Rycková.

Dopravní podnik Ostrava má ve svém vozovém parku 298 autobusů, 259 tramvají a 70 trolejbusů. Kromě devíti jsou všechny autobusy nízkopodlažní, nízkopodlažních tramvají je více než polovina a trolejbusy jsou všechny.

Autobusy začaly v Ostravě vozit cestující před 90 lety, 14. dubna 1930. V současnosti ve městě jezdí 16 typů autobusů. Nejvíce je 130 dvanáctimetrových vozů typu Solaris Urbino 12 na zemní plyn, které ve městě jezdí od roku 2015, a 60 vozidel stejného modelu, ale na naftu. Autobusy mají dvě vozovny: na Hranečníku ve Slezské Ostravě a v Porubě.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované