Hlavní obsah

Ostuda Donalda Trumpa. Při návštěvě Portorika házel lidem role papíru a poměřoval počty obětí

Podívejte se, jak se choval Donald Trump na návštěvě PortorikaVideo: Ruptly, AP

 

Reklama

4. 10. 2017 15:32

Nevhodná slova volil Donald Trump při návštěvě Portorika, které nedávno zasáhl ničivý hurikán. Americký prezident za to sklidil ostrou kritiku.

Článek

Počet obětí hurikánu Maria v Portoriku vzrostl z 16 na 34, oznámil místní guvernér Ricardo Rosselló. Dodal, že zářijová bouře způsobila na ostrově materiální škody ve výši 90 miliard dolarů (téměř 1,2 bilionu Kč). Bílý dům mezitím podle agentury Reuters sdělil, že pošle Kongresu ke schválení finanční pomoc ve výši 29 miliard dolarů pro státy nedávno zasažené hurikány - Portoriko, Mexiko a Floridu.

Zpustošené Portoriko, které je státem přidruženým k USA, krátce před zveřejněním nové bilance obětí navštívil americký prezident Donald Trump. Jeho administrativu představitelé ostrova kritizovali za pomalou reakci na přírodní katastrofu. Trump ale postup své vlády hájil mimo jiné s tím, že Washington poslal do Portorika „mnoho peněz”.

V rozhovoru se stanicí Fox News později uvedl, že obrovský dluh ostrova „bude muset být smazán”. Portoriko letos vyhlásilo největší komunální bankrot v historii USA, jeho dluh věřitelům ve formě dluhopisů činí asi 72 miliard dolarů.

Portoriku během své návštěvy Trump poblahopřál, že se vyhnulo vysokému množství obětí v porovnání s hurikánem Katrina, který v roce 2005 poničil jih USA. Tehdy zahynulo asi 1800 lidí.

Portoriko má 3,4 milionu obyvatel. Mnohým z nich po hurikánu stále chybí základní potřeby, včetně potravin. Hurikán zničil energetickou síť, přístup k tekoucí vodě má jen necelá půlka obyvatel. Na ostrově je nedostatek pohonných hmot.

Televizní stanice CNN, která je k Trumpovi kritická, napsala, že návštěva šéfa Bílého domu v Portoriku „byla ještě horší než jeho tweety”. Kritizovala například, že Trump poměřoval počty obětí Marie a Katriny. „Nebyla to snad opravdová katastrofa, protože nezemřelo dost lidí?” tázala se CNN. Pozastavila se také nad záběry, na nichž Trump rozhazuje basketbalovým stylem místním obyvatelům role papírových utěrek jako součást humanitární pomoci.

Reklama

Doporučované