Hlavní obsah

Obzor: Označovali nás za prostitutky, tohle je zlom pro celou zemi. Nevěříme, že vraha dopadnou, tvrdí kolegové zavražděného novináře

Obzor Filipa Horkého: Vražda slovenského novináře. (Video: Seznam.cz)

Vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně šokovala nejenom celé Slovensko. Mimořádný díl Obzoru Filipa Horkého o dopadech vraždy na slovenská média a práci investigativních novinářů.

Článek

„Byl to šok, který jsme nedokázali zatím zpracovat,“ říká investigativní novinářka z Denníku N Monika Tódová o momentu, kdy se prvně dozvěděla smutnou zprávu.

Ján Kuciak patřil podle řady kolegů k největším talentům žurnalistiky na Slovensku. „Na prvním setkání jsem pochopil, že takový novinář tady nebyl deset let. Tehdy otevřel počítač a vysypal na mě množství dat,“ říká Marek Vagovič, který byl jedním z nejbližších kolegů Jána Kuciaka na serveru Aktuality.sk.

Většina oslovených se shoduje na tom, že to nemají v tamějším prostředí jednoduché. „Novináři byli za poslední roky konfrontováni s tolika útoky od policistů i prokurátorů. Novinařinu dělám deset let, když jsem začínal, tak si mě lidé vážili. Střetáváme se s útoky a nadávkami. Janko si to slízl,“ popisuje svoji práci Ivan Mego z týdeníku Plus 7 dní.

„Když se premiér postaví v přímém přenosu a řekne, že novináři jsou prostitutky, tak to v té společnosti zůstane,“ tvrdí zástupce šéfredaktorky Sme.sk Jakub Filo.

„Máme problém nejen s tím, že jsme najednou zjistili, že jsme země, ve které se zabíjejí novináři. Máme i trochu problém s tím, jak může veřejnost a média věřit státu, že tohle vyšetří. Oni nebyli schopni vyšetřit jiné případy, jež nakonec udělaly z novinářů štvanou zvěř. Jedna z věcí, o kterou se politici pokoušeli dlouhodobě, bylo vytvořit situaci, kdy jsou to jen novináři, již vidí za vším něco špatného,“ dodává šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný.

Pro většinu z našich slovenských kolegů bylo nejsložitější odpovědět na otázku, zda věří, že se podaří případ zavražděného Jána Kuciaka a jeho přítelkyně vyšetřit. „Nedávám tomu velkou šanci,“ uzavírá novinářka Monika Tódová.

Pořad Obzor Filipa Horkého sledujte každé druhé pondělí od 22:00 v celoplošné Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.