Hlavní obsah

Památník veteránů pro Ostravu navrhla sochařka Pavla Sceránková

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

14. 12. 2020 17:02

Ve výtvarně-architektonické soutěži na památník veteránů, kterou město Ostrava vyhlásilo letos v březnu, zvítězila sochařka Pavla Sceránková. Památník bude odhalen ke Dni veteránů 11. listopadu.

Článek

Město začne s autorkou vítězného návrhu jednat o jeho uskutečnění po formálním ukončení soutěže, pravděpodobně v lednu. Památník by měl být hotov v říjnu příštího roku, tak aby mohl být odhalen ke dni veteránů 11. listopadu. Vítězný návrh nejlépe naplnil zadání soutěže, uvedla náměstkyně primátora a členka poroty Zuzana Bajgarová (ANO).

„Je realistický, obsažný, a přitom příjemně lehký. Působí dynamicky a nadčasově. Po obsahové stránce nakládá s faktickými odkazy, jako jsou citace veteránských vzpomínek, a současně s geometrickými motivy, které nepůsobí pejorativně symbolicky či zbytečně militantně. Tvar pohybujících se kruhů by mohl mít nejsilnější účinek zejména po setmění, kdy se text v okruží rozsvítí,“ uvedla Bajgarová.

Soutěž město vyhlašovalo dvakrát, napoprvé sice obdrželo 27 návrhů, ale nesplnily jeho očekávání. Při druhé soutěži proto čtyři autory oslovilo přímo, stejný počet pak vybrali porotci ze 17 odevzdaných portfolií. V druhém kole soutěže zůstali čtyři autoři. „Porota hodnotila jejich soutěžní návrhy z hlediska komplexní, ideově i výtvarně-architektonické kvality, a také umístění v parku, který je významným krajinným prvkem. Zajímala se také o hospodárnost a ekonomickou přiměřenost zvoleného řešení, trvanlivost a odolnost,“ uvedla mluvčí.

Vítězka soutěže, čtyřicetiletá výtvarná umělkyně, je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze, studovala také na výtvarných univerzitách v Maďarsku, Německu, Kanadě a Skotsku.

„Památník bude připomínat české, respektive československé veteránství jako celek a jeho nositele napříč generacemi, tedy legionáře - vojáky stojící u zrodu České republiky, druhoválečné veterány - československé vojáky a odbojáře bojující na frontách druhé světové války a působící v domácím i zahraničním odboji, i novodobé veterány - příslušníky Armády ČR, kteří se účastní zahraničních misí,“ uvedl bývalý ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Hrabec, který vznik památníku pomohl iniciovat.

Náklady na zhotovení díla by neměly překročit 3,5 milionu korun.

Park Čs. letců, v němž bude památník umístěn, je osázen převážně vzrostlou zelení, okolní zástavbu tvoří obytné domy a administrativní objekty. Hojně ho využívají zejména místní obyvatelé. V roce 2018 byl park renovován.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované