Hlavní obsah

Papalášská výhoda? Manželku radního očkovali přednostně

Foto: FB Nemocnice Dvůr Králové

Zdeněk Fink při očkování v nemocnici ve Dvoře Králové.

Reklama

12. 1. 2021 15:57

Manželka radního Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Zdeňka Finka dostala v pátek v Městské nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem očkování proti covidu-19 přednostně. Opozice to kritizuje.

Článek

Fink, radní odpovědný za krajské zdravotnictví, přednostní očkování zdůvodnil tím, že jeho manželka, která je bývalou ředitelkou Divadla Drak, hodlá pracovat jako dobrovolnice v budoucích očkovacích centrech. Očkovat se nechal v pátek ve Dvoře Králové i Fink (Hradecký demokratický klub). O očkování manželů informovala nemocnice na Facebooku. Opozice očkování Finkové kritizuje.

„Neumím si představit, že bych manželku nechal doma. Dokonce jsem jí to nařídil, pokud chce pracovat jako dobrovolnice v očkovacích centrech při vakcinaci. Bez očkování bych ji tam nepustil,“ napsal Fink na Twitteru. Později uvedl, že v kraji se budou nyní přednostně očkovat i dobrovolníci, „aby byli připraveni k práci ve střediscích, s jejichž otevřením se počítá od konce března nebo od dubna“.

Foto: FB Nemocnice Dvůr Králové

Městská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem se na Facebooku pochlubila, že naočkovala radního Finka i jeho ženu.

Podle dosavadních tvrzení vedení kraje mají být nejprve očkováni zdravotníci z covidových center, záchranáři, ohrožení pacienti nebo klienti a pracovníci domovů důchodců. S očkováním se v krajských nemocnicích začalo v pátek.

Bývalý hejtman a nyní opoziční zastupitel Jiří Štěpán (ČSSD) očkování Finkové označil za nešťastné a nevhodné v době, kdy je v kraji stále málo vakcín. „Ze strany pana radního to byla hloupá chyba. Teprve poté, až bude jasná strategie a bude dostatek vakcíny, by se měli nechat očkovat i další, například dobrovolníci,“ řekl dnes Štěpán.

Finka se dnes po sérii dotazů novinářů zastal hejtman Martin Červíček (ODS). „Zdeněk Fink je nejenom radním, ale také lékařem, který je ve styku s pacienty, v kontaktu s mnoha dalšími zdravotníky, navštěvuje pracovně zdravotnická zařízení. Jeho paní je připravena být dobrovolnicí v očkovacích centrech a oba dva žijí ve společné domácnosti. Proto v tomto případě neshledávám jejich proočkování jako ‚papalášskou výhodu‘, ale jistou prozíravost ve snaze být nadále užiteční všem ostatním,“ uvedl dnes Červíček.

V Královéhradeckém kraji začala první očkovat 2. ledna Fakultní nemocnice Hradec Králové, 8. ledna se přidaly krajské nemocnice a od 11. ledna očkuje také soukromá nemocnice ve Vrchlabí. Postupně se přidávají také mobilní očkovací týmy nemocnic a armády, které cílí zejména na domovy důchodců.

Kraj připravuje očkovací strategii, na jaře počítá s otevřením očkovacích center mimo nemocnice, zatím ale vidí problém v jejich obsazení zdravotnickým personálem.

Reklama

Doporučované