Hlavní obsah

Pellegrini vs. Kiska. Nereprezentujete důstojně, řekl slovenský premiér prezidentovi

Pellegrini se před volbami obul do Kisky. (Video: Petr Juna)

 

Reklama

7. 3. 2019 17:45

Spor mezi slovenským prezidentem a premiérem se rozhořel kvůli kandidátovi na prezidenta Maroši Šefčovičovi, kterého Kiska zkritizoval za to, že v rámci boje o prezidentské křeslo šíří fikci. Šefčovič je podle průzkumů druhý za favorizovanou Zuzanou Čaputovou.

Článek

Kampaň před nadcházejícími prezidentskými volbami na Slovensku se začíná vyostřovat. Premiér a místopředseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Peter Pellegrini se dnes dostal do křížku s prezidentem Andrejem Kiskou, který kritizoval jednoho z favoritů voleb Maroše Šefčoviče, jehož podporuje právě Směr-SD. Kiska se také postavil na stranu hlavní favoritky na zvolení hlavou státu, právničky Zuzany Čaputové.

Šefčovič v tomto týdnu zaujal kritické stanovisko vůči Čaputové za její výroky ohledně případného udělení milosti Kiskovi, pokud by byl prezident po skončení v úřadu kvůli daňové kauze své rodinné firmy odsouzen. Kiska v reakci uvedl, že Šefčovič šíří fikci o nějaké budoucí prezidentské milosti a že patrně zcela přebírá manýry Směru-SD, který mu platí prezidentskou kampaň. Kiska také odmítl, že by v budoucnu žádal o milost a místopředsedovi Evropské komise Šefčovičovi doporučil, aby více myslel na pověst úspěšného kariérního diplomata, pokud v prezidentských volbách neuspěje.

„S velkým znepokojením vnímám pana prezidenta Andreje Kisku a výroky, které přicházejí z Prezidentského paláce na adresu jednoho z nejúspěšnějších diplomatů, jakého máme. Šefčovič na rozdíl od pana prezidenta má život bez kauz,“ řekl novinářům Pellegrini, aniž zástupcům médií umožnil klást otázky, uvedla ČTK.

Podle Pellegriniho Šefčovič ve srovnání s Kiskou vždy důstojně reprezentoval Slovensko a hájil jeho zájmy v zahraničí. „Pan prezident ani jen trochu nepomohl k tomu, aby se zmírnilo napětí ve společnosti. Tam, kde mohl, vždy přilil olej do ohně, aby rozpoutal vášně,“ tvrdil Pellegrini. Kiskovi také vytkl, že na rozdíl od Šefčoviče nejednal s předními světovými politiky.

Jde patrně o dosud nejsilnější otevřenou kritiku prezidenta ze strany Pellegriniho, který měl na rozdíl od expremiéra a šéfa Směru-SD Roberta Fica pověst spíše nekonfliktního politika.

Také Šefčovič netajil nelibost nad Kiskovými výroky. „Taková vyjádření, jaká jsem slyšel od pana prezidenta, nejsou hodná jeho úřadu. Pokud bych byl já na místě prezidenta, tak bych si zachoval svou nadstranickost do posledního dne v úřadu,“ řekl Šefčovič novinářům.

Čaputová v jedné z dřívějších debat řekla, že by k případné žádosti o milost Kisky přistupovala jako k žádosti kteréhokoli jiného občana. Šefčovič si následně veřejně položil otázku, zda Kiskova podpora Čaputové v prezidentské kampani není součástí dohody o případné milosti Kiskovi, pokud by se Čaputová stala prezidentkou a Kiska by byl odsouzen.

V daňové kauze Kiskovy firmy byl již obviněn jeden z jednatelů společnosti. Kiska v únoru řekl, že po skončení funkčního období v prezidentském úřadu v polovině června bude v případu patrně obviněn i on sám. Vyšetřování své firmy Kiska označil za Ficovu mstu kvůli tomu, že již předem odmítl Ficovy ambice stát se předsedou Ústavního soudu.

Kiska má dlouhodobě napjaté vztahy s Ficem, kterého porazil v přímé prezidentské volbě před pěti lety. Fico loni v březnu rezignoval z postu premiéra v zájmu politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Stalo se tak poté, co k rozsáhlé rekonstrukci vlády nebo k vypsání předčasných voleb vybídl Kiska. Fica v čele vlády nahradil Pellegrini.

Poslední průzkumy veřejného mínění popularity prezidentských kandidátů z minulého týdne ukázaly značný náskok Čaputové před druhým Šefčovičem. Čaputové také pomohla podpora od jednoho z původních spolufavoritů prezidentských voleb, vědce Roberta Mistríka, který se vzdal kandidatury v její prospěch. Jak Mistrík, tak Čaputová se opakovaně vymezili vůči Směru-SD.

Čaputovou kvůli jejím liberálním názorům ohledně možnosti adopce dětí páry stejného pohlaví či nedostatku zkušeností v politice už dříve kritizovali čelní představitelé Směru-SD včetně Fica.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované