Hlavní obsah

Slovensko má novou vládu, prezident Kiska jmenoval Pellegriniho premiérem

Foto: Profimedia.cz

Slovenský prezident jmenuje Petera Pellegriniho novým premiérem.

Reklama

22. 3. 2018 12:15

Po rezignaci Roberta Fica v polovině funkčního období slovenský prezident Andrej Kiska jmenoval nového předsedu vlády a samotné členy kabinetu.

Článek

Týden po demisi premiéra Roberta Fica má Slovensko novou vládu. Prezident Andrej Kiska jmenoval předsedou vlády dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho a následně i členy jeho kabinetu. V nové vládě, kterou vytvořila stávající tříčlenná koalice, pokračuje většina dosavadních ministrů.

Nejdéle sloužící slovenský premiér Fico rezignoval v polovině svého nynějšího čtyřletého funkčního období v zájmu vyřešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Reportér ve svých článcích psal kromě jiného o kontaktech blízkých spolupracovníků Fica na podnikatele, jehož média spojují s mafií.

„Dnes jsme tu při jmenování nových členů vlády z důvodu, že byli zavražděni mladí lidé. Stojíme zde, protože na nedůvěru a rozhořčení veřejnosti nelze reagovat křikem, arogancí či ignorováním všech podezření, že organizovaný zločin sahá na nejvyšší místa slovenské politiky. Nestačí vyměnit vládu, vaší základní odpovědností je změnit styl vládnutí,“ řekl Kiska, který měl dlouhodobě napjatý vztah s dosavadním premiérem Ficem.

Očekává se, že sněmovna vysloví Pellegriniho vládě důvěru. Koalice Směru-sociální demokracie (Směr-SD), Slovenské národní strany a strany Most-Híd má ve sněmovně většinu.

Pellegrini označil vytvoření nového kabinetu za krok k nastolení stability v zemi, která čelila nejen politické krizi. V uplynulých dvou týdnech se na Slovensku konaly i demonstrace proti Ficově vládě, šlo o největší protesty od takzvané sametové revoluce v roce 1989.

Ve svém prvním projevu po jmenování premiérem Pellegrini také odsoudil vraždu novináře a jeho partnerky. „Já i moji kolegové považujeme tento čin za útok na jeden z pilířů demokracie Slovenska, za útok na svobodu slova. Chci všechny ujistit, že já osobně, celá vláda a příslušné instituce uděláme všechno pro to, aby byl tento ohavný čin vyšetřen a jeho pachatelé potrestáni,“ řekl Pellegrini, který je místopředsedou Ficovy strany Směr-SD.

V 15členném kabinetu došlo k výměně na šesti postech. Kromě premiéra má země nového místopředsedu vlády pro investice a informatizaci, dále ministry vnitra, spravedlnosti, kultury a zdravotnictví.

Pellegrini se již dnes odpoledne zúčastní summitu státníků členských států EU v Bruselu. Mluvčí slovenské vlády Beatrice Szabóová podle slovenských medií potvrdila, že Pellegrini se zúčastní pouze prvního dne schůzky vrcholných představitelů evropské osmadvacítky a že v pátek bude Slovensko zastupovat na summitu český premiér v demisi Andrej Babiš.

Jmenování nové vlády oddálil nesouhlas hlavy státu s prvním návrhem jejího složení. Kiska přijal až novou variantu, ve které koalice na funkci ministra vnitra místo Jozefa Ráže mladšího, syna známého zpěváka, navrhla dosavadního ministra zdravotnictví Tomáše Druckera.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované