Hlavní obsah

Perseverance je v pořádku. NASA zveřejnila další fotografie z Marsu

Foto: Profimedia.cz

Robotický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír.

Reklama

19. 2. 2021 23:05

Robotický průzkumník NASA Perseverance, který ve čtvrtek úspěšně zvládl přistání na Marsu, je soudě podle dostupných údajů v pořádku. Vyplývá to z pátečního brífinku, při němž byly zveřejněny další fotografie.

Článek

Jedna z fotografií, které k přistání z rudé planety přišly, zachycuje vozítko těsně před dosednutím zavěšené na lanech, na nichž bylo spuštěno ze sestupného modulu. Podle hlavního inženýra projektu Adama Steltznera byl záběr z tohoto modulu pořízen ve chvíli, kdy se rover nacházel kolem dvou metrů nad povrchem planety.

Specialisté americké vesmírné agentury mimo jiné ukázali rovněž snímek zachycující klesání Perseverance na padáku. Ten pořídil satelit NASA MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), který obíhá kolem Marsu od března 2006.

Představitelka týmu specialistů zapojených do projektu Perseverance Pauline Hwanová uvedla, že od Perseverance už dostali velké množství snímků, ale nižší kvality. Další specialisté očekávají o víkendu, přičemž několik fotografií vysoké kvality by podle jejího vyjádření mohlo přijít už v pondělí.

Podle Adama Steltznera vědecký tým rovněž předpokládá, že v neděli nebo v pondělí dostane i první zvukové záznamy pořízené během přistávání Perseverance. „Doufám, že pokud vše půjde dobře, pak někdy o víkendu budeme vědět, jestli se nám to podařilo. Samotný záznam můžeme získat buď na konci víkendu, nebo na začátku příštího týdne,“ řekl.

Foto: Profimedia.cz

První barevný obrázek s vysokým rozlišením.

Perseverance je vybavený dvěma mikrofony. Ty měly zaznamenat zvuk přistávacího roveru pro další studium. Rovněž se plánuje zkoumání zvuku při vrtání vzorků hornin a sedimentů na povrchu Marsu, z něhož by bylo možné učinit závěry o tvrdosti materiálu. Odborníci se domnívají, že analýza zvukových záznamů navíc poskytne nová data o atmosféře Marsu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované