Hlavní obsah
Online

Země v lockdownu. Na Čechy bude dohlížet 30 tisíc policistů a vojáků

Brífink Policie ČR ke koronavirovým opatřením (Video: ČTK)

 

Reklama

28. 2. 7:00
aktualizováno • 28. 2. 18:55

Dění kolem koronavirové epidemie v Česku sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět:

- Policejní náměstek Martin Vondrášek upřesnil, jak budou policisté vymáhat přísná opatření, která platí od pondělí. Na jejich dodržování dohlédne 30 tisíc policistů, vojáků a pracovníků celní správy.

- Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že by lidé na home office měli být solidární s ostatními. Podle jeho nápadu by mohli část své mzdy věnovat potřebnějším. Uvedl to v televizi Prima. Jak by systém fungoval, blíže nepopsal.

- Premiér Andrej Babiš si nepřipouští, že by měl rezignovat. „Nikdy neodstoupím, bojuji za životy našich lidí,“ zdůraznil Babiš v televizi Prima. Označil se za obchodníka, který má tah na branku. U ruské vakcíny by mu nově stačil souhlas Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Řekl také, že mu policie sdělila, že v lednu jemu i jeho rodině vyhrožoval útočník zastřelením. Proto prý jeho rodina odcestovala tehdy do Dubaje.

- Prezident Miloš Zeman by se nebránil výměně ministrů zdravotnictví a zahraničí. Jan Blatný podle něj působí rezignovaně, uvedl v TV Prima. Zeman očekává, že problémy s covidem už potrvají jenom šest měsíců, protože do září by měla být naočkována většina obyvatel Česka.

- Vláda na pátečním večerním zasedání schválila nová opatření. Platit začnou v pondělí 1. března. Například pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba potvrzení od zaměstnavatele, nákupy budou možné jen v rámci okresu. Podrobnosti ZDE.

 • Němci dodají Česku 15 tisíc dávek vakcíny

  Německé spolkové země sousedící s Českem dodají postiženým oblastem na Chebsku, Sokolovsku a Karlovarsku 15 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19. V pondělí by měly být rozvezeny. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v pořadu Partie na CNN Prima News řekl, že to v sobotu domluvil se saským premiérem Michaelem Kretschmerem.

  Podle německého serveru MDR se ale jednalo o dohodu představitelů Saska, Durynska a Bavorska. Durynská ministryně zdravotnictví Heike Wernerová navíc uvedla, že ze zemských rezerv určených pro případ výpadku dodávek je ochotna uvolnit další tisícovku dávek vakcíny AstraZeneca. „Tváří v tvář té tragédii považuji takovou výpomoc za něco zcela samozřejmého,“ řekla serveru Wernerová.

 • Policie: Cestování mezi okresy budeme hlídat na 500 místech

  Policejní náměstek Martin Vondrášek na tiskové konferenci uvedl, že policisté si vytipovali 500 míst na základních dopravních tepnách mezi okresy, kde budou namátkově kontrolovat důvody pro překročení hranic okresu. Vondrášek dodal, že kontroly mohou probíhat i jinde, například na nádražích.

  Kvůli nasazení velkého množství policistů se v následujících týdnech omezí výcvik i dopravně bezpečnostní akce.

 • Dodržování opatření bude od pondělí hlídat 30 tisíc policistů a vojáků

  Dodržování vládních opatření bude podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška od pondělí kontrolovat a vymáhat na 30 tisíc příslušníků policie, armády a celní správy. V prvních dnech budou podle jeho slov policisté benevolentnější.

 • Hospodářská komora: Povinné testy se dotknou asi tří milionů zaměstnanců

  Hospodářská komora předpokládá, že povinnost testovat zaměstnance na koronavirus se bude v první fázi týkat zhruba 700 zaměstnavatelů. Odhadem půjde zhruba o tři miliony lidí. Řekl to mluvčí komory Miroslav Diro. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely povinně testovat od pátku 5. března.

  „Předpokládáme, že povinnost testovat zaměstnance se bude v první fázi týkat zhruba 700 zaměstnavatelů z celkových 280 tisíc. Podniky do 250 zaměstnanců tvoří více než 99 procent zaměstnavatelů, zaměstnávají ale jen zhruba 58 procent lidí,“ řekl Diro. Podotkl, že největšími zaměstnavateli jsou státní a veřejný sektor.

  Prezident HK ČR Vladimír Dlouhý podle něj mluvil s premiérem o zavedení povinnosti testovat zaměstnance v podnicích naposledy dnes ráno. Diro už v sobotu řekl, že komora je připravená podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na povinné, má však několik podmínek. Mimo jiné žádá, aby testování zaměstnanců bylo náležitě legislativně ukotveno a bylo tak například stanoveno, co dělat v případech, kdy se zaměstnanci testování organizovanému společnostmi budou bránit.

  „Podnikatelé jsou připraveni zajistit si antigenní testy, stát ale musí zabezpečit proveditelnost nově ukládané povinnosti, tedy aby zabezpečil dostupnost antigenních testů v počtech, které budou pro masové testování potřeba,“ řekl dnes Diro.

 • Vystrčil: Část mzdy lidí na home office by mohla jít potřebnějším

  Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke sdílené solidaritě mezi lidmi. V dnešním diskuzním pořadu Partie na CNN Prima News zmínil, že v určitém momentu by například část mzdy lidí na home office, které krize zatím vůbec nepostihla, mohla jít jiným. Jak by systém fungoval, blíže nepopsal. Pomyslné nůžky mezi občany se podle něj tím rozevírají čím dál více.

  „Já vím, že teď řeknu něco, co se velké většině občanů nebude líbit. Skutečně si myslím, že pokud tady máme dva miliony lidí, dva miliony válečníků, kteří nikdy vlastně po zemi nic nechtěli - sami měli otevřenou hospodu, cestovní kancelář, maloobchod nebo cokoliv jiného a teď lezou po kolenou a my (ostatní) máme všechno a nic necítíme, tak si myslím, že v nějakém okamžiku by to mělo být tak, že část prostředků, které dostáváme, dostanou oni,“ řekl Vystrčil.

  Uvedl, že lidé na home office by v modelovém případě dostali třeba 70 nebo 80 procent měsíčního výdělku, zbytek by šel postiženým profesím.

 • Policie: Muž, který vyhrožoval premiérovi, je ve vazbě

 • Sasko dodá Česku 15 tisíc dávek vakcíny AstraZeneca, řekl Babiš

  Sasko České republice dodá 15 000 dávek vakcíny firmy AstraZeneca proti covidu-19 pro Cheb, Sokolov a Karlovy Vary, v pondělí by měly být rozvezeny. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News řekl, že to v sobotu domluvil se saským premiérem Michaelem Kretschmerem.

 • Babiš: Útočník vyhrožoval, že zastřelí mě i rodinu

  Policie informovala letos 8. ledna premiéra Andreje Babiše (ANO), že existuje člověk, který chce zastřelit jeho i jeho rodinu. Policie potom střežila premiérův dům. Dotyčný člověk byl zatčen ve Španělsku. Premiér to dnes řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News. Jeho manželka poté odcestovala do Dubaje a její snímky z Dubaje se objevily na sociálních sítích. Jeho manželka měla dovoleno, aby cestovala do Dubaje, uvedl premiér.

  „Ano, protože se bála,“ řekl Babiš k jejímu odjezdu do Dubaje. „A když nám křičeli před barákem, že jsme fašisti, tak rodina byla doma,“ dodal premiér. Babiš řekl, že tuto informaci nechtěl prozrazovat v době, kdy se na něj za snímky valila vlna kritiky, protože jeho žena to nevěděla. „Moje žena to nevěděla, teď se to dozvěděla, já jsem ji vyhnal pryč,“ dodal.

 • Firmy, kterou nebudou testovat, by mohly podle Babiše zavřít

  Od pátku 5. března budou muset firmy s více než 250 zaměstnanci povinně testovat na koronavirus, navrhuje premiér Andrej Babiš. Podniky, které nařízení neuposlechnou, budou muset zastavit výrobu a poslat zaměstnance domů. Takový návrh podle něj v pondělí projedná vláda.

  „Kdo nebude testovat, tak zkrátka ta firma by měla zavřít a jít do Antiviru na 14 dní. A kdo to neudělá, hygiena musí zasáhnout. Ty, kteří nebudou testovat, je potřeba zkrátka zavřít,“ řekl Babiš v televizi Prima.

  Podle současného vládního opatření je testování ve firmách dobrovolné, zaměstnanci ale musejí nosit roušky.

 • Babišovi k očkování Sputnikem stačí souhlas českého úřadu

  Podle premiéra Andreje Babiše by se v Česku mohlo začít očkovat ruskou vakcínou Sputnik bez toho, aby její spolehlivost ověřila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Stejně jako prezidentu Miloši Zemanovi mu stačí, když Sputnik odsouhlasí tuzemský Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Oba to uvedli v televizi Prima.

  „O tu ruskou vakcínu je obrovský zájem, nemůžeme čekat na EMA,“ uvedl Babiš. „SÚKL musí posoudit dokumentaci. A když SÚKL dá na to razíko, Ministerstvo zdravotnictví musí dát na to výjimku,“ dodal premiér a potvrdil, že vláda chce zajistit povolení také pro vakcínu z Číny.

  Na úterní schůzce se přitom nejvyšší ústavní činitelé ve společném prohlášení shodli, že vakcíny musejí projít schvalovacím procesem na úrovni Evropské komise.

  Zeman však o víkendu přišel s informací, že mu jeho ruský protějšek Vladimir Putin slíbil dodání vakcíny Sputnik. Rusko o certifikaci této látky u evropských úřadů stále nepožádalo.

 • Benešová: Vir je nepředvídatelný, nikdo si s ním neví rady

  Vláda v pátek přijala přísnější opatření a některá začala platit již od soboty, veřejnost se však všechna konkrétní nařízení dozvěděla až několik minut před platností. Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové však není chyba na straně vlády, protože virus covid-19 je nepředvídatelný, a také tvrdí, že nikdo by situaci nezvládl lépe než vláda.

  „Nikdo by si nepočínal lépe, zatím jsem neviděla žádné konstruktivní nápady, které by předvídaly situaci,“ řekla Benešová v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. „Vláda se snaží, dělá, co může, a nemůžete si tvořit analýzy, co bude za tři neděle,“ doplnila. Podle poslance za TOP 09 Dominika Feriho se však jedná o chybu, protože vláda přijala v pátek citlivá opatření a není správné, že vláda neustále vytváří chaos.

 • Premiér tvrdí, že výměnu ministrů nechystá

  Předseda vlády Andrej Babiš popřel, že by se chystala výměnu ministrů zdravotnictví a zahraničí. „Ne, není to teď na stole,“ uvedl Babiš v televizi Prima.

  Prezident Miloš Zeman přitom krátce před Babišem potvrdil, že o chystaných změnách ve vládě slyšel, a podpořil nové kandidáty - Jiřího Běhounka na ministra zdravotnictví a Miloslava Staška na ministra zahraničí.

  Babiš řekl, že se snaží pomoci ministru zravotnictví Janu Blatnému, který podle něj nemá manažerské zkušenosti. Jeho výměnu prý ale nechystá.

 • Babiš: Nikdy neodstoupím, já jsem krizový manažer

  Premiér Andrej Babiš nevidí sebemenší důvod, proč by měl rezignovat za nezvládání boje s epidemií koronaviru. „Nikdy neodstoupím, bojuji za životy našich lidí,“ zdůraznil Babiš v televizi Prima. Označil se za obchodníka, který má tah na branku. „U mě, když je krize, stoupá výkon. Já jsem krizový manažer,“ prohlásil premiér zvýšeným hlasem.

  Babiš také tvrdě zkritizoval šéfa odborové konfederace Josefa Středulu, který po jednání s vládou zpochybnil premiérovy schopnosti vyvést zemi z koronavirové krize. „Středula je největší ohrožení naší ekonomiky,“ řekl Babiš.

 • Zeman by podpořil výměnu ministrů zdravotnictví a zahraničí

  Prezident Miloš Zeman by nebránil změně na postech ministrů zdravotnictví a zahraničí, o které se v posledním týdnu spekulovalo.

  „Vím, že se pan premiér vyjádřil, že to nepřichází v úvahu v březnu. Nu a bude-li mi někdy citovaný návrh tohoto typu předložen, tak mu bez jakéhokoli váhání rád vyhovím,“ řekl Zeman v televizi Prima.

  Zároveň potvrdil, že „slyšel“ o jménech nových ministrů - Jiřím Běhounkovi (zdravotnictví) a Miloslavu Staškovi (zahraničí).

  Jmenovitě se prezident vyjádřil na adresu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Podle něj trpí syndromem vyhoření. „Mně je ho líto. Ta džungle ho sežrala,“ uvedl Zeman s odkazem na rezignovaně působící vystupování Blatného na tiskových konferencích.

  Zeman současně podpořil, aby se novým ministrem stal jeho přítel, bývalý hejtman Vysočiny za ČSSD Jiří Běhounek. „Je to velmi schopný krizový manažer,“ řekl Zeman. Podle něj jsou nezpochybnitelné také schopnosti státního tajemníka na Ministerstvu zahraničí Miloslava Staška, který má v čele resortu nahradit Tomáše Petříčka (ČSSD).

 • Zeman chce Prymulu jako poradce, Mynářovi prý škrtnul prémie

  Bývalý hlavní vládní epidemiolog a ministr zdravotnictví Roman Prymula by mohl působit jako poradce prezidenta Miloše Zemana. „Uvažuji o tom, že by byl můj neplacený poradce, protože jako odborník je vynikající,“ řekl Zeman v televizi Prima.

  Prymula byl nedávno vyfocen při návštěvě fotbalového utkání pražské Slavie, ačkoli krátce předtím vyzýval lidi, aby zůstali doma. Následně musel skončit jako poradce premiéra Andreje Babiše. Pro Zemana je nicméně rozhodující, že Prymula je „nejlepším českým epidemiologem“.

  Mezi VIP hosty, kteří seděli na utkání Slavie, byl i prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Zeman ho za to potrestal. „Panu kancléři jsem sebral sto procent prémií, zkritizoval jsem ho, on se omluvil, a tím to pro mě skončilo,“ uvedl Zeman.

 • Zeman nechce zavírat podniky, epidemie podle něj do září skončí

  Prezident Miloš Zeman se znovu vyslovil proti tomu, aby se kvůli šíření koronaviru uzavřely průmyslové podniky. „Průmysl představuje 42 procent národního důchodu a tam ten lockdown je do jisté míry riskantní,“ řekl Zeman v pořadu Partie televize Prima. Zavření průmyslu by podle něj vedlo k „podlomení ekonomiky“.

  Firmy by měly dodržovat opatření, která nařídila vláda, tedy nošení roušek a pravidelné testování, myslí si Zeman. Naopak uzavření škol je podle něj namístě.

  Zeman očekává, že problémy s covidem už potrvají jenom šest měsíců, protože do září by měla být naočkována většina obyvatel Česka. „Tím epidemie fakticky skončí,“ konstatoval. Lidi, kteří odmítají očkování, Zeman označil za „lehce dementní“.

 • Turnov bude žádat o výjimku pro lidi z okolních obcí

  Turnov bude žádat o výjimku pro obyvatele obcí, které patří pod jeho správu. ČTK to dnes řekl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Omezení pohybu, které začne platit v pondělí v celé zemi, pro ně znamená, že by za případnými nákupy museli jezdit desítky kilometrů navíc. Turnov je v územním správním členění státu anomálií, patří pod něj obce ze tří okresů. „Mám rozepsaný dopis pro ministra vnitra, zda byl nám neudělili výjimku,“ uvedl dnes dopoledne starosta.

 • Schillerová zaplatila za jízdu v autě bez pásu pokutu 1500 korun

  Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zaplatila za jízdu v autě bez použití bezpečnostního pásu pokutu 1500 korun. Řekla to v rozhovoru pro server Blesk.cz. Nepřipoutaná na zadním sedadle byla ministryně vidět ve videu, v němž jela zkontrolovat do obchodních řetězců, zda po dočasném zrušení daně z přidané hodnoty snížily ceny respirátorů. Video sama Schillerová počátkem února zveřejnila na sociálních sítích.

Sdílejte článek