Hlavní obsah

Nová opatření přehledně: K lékaři a do práce s formulářem

Foto: vlada.cz

Vláda schválila nová opatření. Kvůli nim vyhlásila i nový nouzový stav.

Reklama

26. 2. 2021 22:01
aktualizováno • 27. 2. 2021 8:35

V případě cest do zaměstnání mimo okres bude třeba potvrzení od zaměstnavatele, u OSVČ doklad o zakázce. V dalších případech čestné prohlášení.

Článek

Vláda Andreje Babiše schválila nová opatření, aby na příští tři týdny (tedy do pondělí 21. března) výrazně omezila pohyb lidí a tím se pokusila zbrzdit epidemii. Kvůli opatřením schválila také nový nouzový stav, který platí do 28. března. Bez něj by údajně nemohla omezovat pohyb mezi okresy. Veškerá opatření začnou platit od pondělí 1. března. Přinášíme vám jejich přehled:

Omezení volného pohybu

Pohyb v Česku se omezuje jen na rámec okresu trvalého pobytu. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu, schválila vláda.

„Šli jsme tzv. francouzskou cestou a požadujeme po občanech čestné prohlášení, kam jedou a na jak dlouho, aby bylo možné zkontrolovat, že tam člověk skutečně dojel,“ uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Na formuláři bude rovněž nutné napsat čas a datum, kdy byl podepsán.

Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení od zaměstnavatele. Živnostníci by měli mít u sebe například doklad o zakázce.

Ještě přísnější je opatření u pohybu na čerstvém vzduchu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.

Formulář pro opuštění okresu bude možné si stáhnout na webových stránkách Ministerstva vnitra, kde jsou zároveň nejčastější otázky a odpovědi. Podle Hamáčka však postačí i rukou psané čestné prohlášení. V prvních dnech budou lidem, kteří nebudou vědět, jak na to, pomáhat i policisté na kontrolních stanovištích. Právě na kontrolních stanovištích by měli mít záložní formuláře pro lidi, kteří je nebudou mít.

Návštěvy příbuzných ani v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.

Zavřené školy

Budou uzavřeny všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Výjimkou jsou tato zařízení, která fungují při zdravotnických zařízeních, kam mohou dávat své děti lékařky, lékaři či zdravotní sestry a další nemocniční personál.

Provozovatelům dětských hřišť vláda důrazně doporučuje tato hřiště pro veřejnost uzavřít.

Další omezení maloobchodu a služeb

Nová omezení pro maloobchod a služby oznámil vicepremiér Karel Havlíček. Zavřeny jsou všechny obchody a služby s výjimkou: prodejen potravin, pohonných hmot, hygienického zboží a drogerie, lékáren, prodejen krmiva a potřeb pro zvířata, prodejen brýlí a kontaktních čoček, provozoven poskytujících odtah a opravy vozidel, obchodů s tiskem a tabákem, provozoven určených k vyzvednutí zboží a zásilek, prodejen osiva a zahrádkářských potřeb, pokladen jízdenek, květinářství, servisů elektroniky a výpočetní techniky, pohřebních služeb, myček bez obsluhy, domácích potřeb, sběren surovin a kompostáren, taxislužeb a firem poskytujících psychodiagnostická vyšetření.

Obchody s dětskou obuví i oděvy budou znovu uzavřené, stejně tak například galanterie, papírnictví či salony na stříhání psů. Restaurace mohou mít nadále výdejní okénka.

Zpřísnění ochrany dýchacích cest

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Výjimku budou mít jen lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ochranné prostředky musí zaměstnancům zajistit zaměstnavatel, dostatek na každou směnu.

V místech, kde je už od pondělí povinný respirátor či jeho alternativa se stejnou filtrační schopností, tedy v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a veřejné dopravě, musí zaměstnavatel zajistit respirátor nebo ochranu nosu a úst s obdobnou účinností. V ostatních vnitřních prostorách, ku příkladu v kancelářích, bude stačit chirurgická rouška.

Blatný také potvrdil už ve čtvrtek avizované změny v nošení roušek a respirátorů. Končí možnost v prodejnách, provozovnách a veřejné dopravě nosit dvě roušky místo respirátoru. V zastavěném území obce bude třeba vždy nosit minimálně chirurgickou roušku, mimo obec jen v blízkosti lidí nežijících ve stejné domácnosti.

Testování ve firmách

Od pondělí začne dobrovolné testování zaměstnanců ve firmách. V řádu dnů až několika týdnů bude testování pro zaměstnavatele povinné. Stát bude na samotestovací sady přispívat. Seznam dodavatelů sad je možné stáhnout na webu Ministerstva zdravotnictví, dodavatelé by měli postupně přibývat. Během víkendu začnou také fungovat hotlinky, jejichž operátoři by zaměstnavatelům měli s přechodem na testování pomoct. „Budou firmám radit, jakým způsobem nakupovat, aplikovat, vykazovat,“ uvedl Havlíček.

Kompenzace

Pro všechna odvětví, která nejsou ve vyjmenovaných výjimkách, platí podle ministra Havlíčka i nadále systém kompenzací.

Fungovat by nadále měly čtyři hlavní programy. Kromě dosavadního Antiviru na podporu zaměstnanosti a kompenzačního bonusu pro živnostníky budou fungovat dotace na zaměstnance a ve čtvrtém programu by měl stát podnikatelům nahradit ztráty. Příprava posledních dvou programů podle Havlíčka pokračuje, minimálně program dotací na zaměstnance by měl být hotový příští týden.

Aktualizace: V článku jsme doplnili, že potvrzení o zaměstnání či zakázce je nutné mít u sebe pouze v případě, že práce je v jiném okrese, než má dotyčný trvalý pobyt.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované