Hlavní obsah

Pfizer nepošle do Izraele další vakcíny, nedostal zaplaceno

Foto: Profimedia.cz

V Izraeli už bylo oběma dávkami naočkováno přes 4,8 milionu lidí.

Reklama

5. 4. 2021 12:03
aktualizováno • 5. 4. 2021 12:22

Firma se obává, že vláda, která končí a nahradí ji nový kabinet, už dodávku neuhradí.

Článek

Výrobce vakcín proti covidu-19, firma Pfizer, zastavila dodávky do Izraele, protože ještě nedostala platbu za 2,5 milionu očkovacích látek dovezených do země. Oznámil to v pondělí list The Jerusalem Post, podle něhož americká společnost zablokovala dodávku dalších 700 000 dávek, které měly do Izraele dorazit v neděli.

Zásilka je pozastavena do dalšího rozhodnutí. Podle listu se vedení firmy Pfizer obává, že vláda, která končí a po koaličních jednáních ji nahradí nový kabinet, za už dodané vakcíny nezaplatí. Zástupci firmy také sdělili, že nechápou, jak může taková situace nastat v tak dobře organizované zemi, jako je Izrael.

Volby se konaly 23. března a v pondělí prezident Reuven Rivlin zahájil politické konzultace, po nichž zřejmě ve středu pověří vybraného politika sestavením nové vlády. Koaliční jednání jsou ale vzhledem k volebnímu výsledku složitá a mohou trvat dlouho.

Izraelský rozhlas informoval, že Pfizer označil Izrael za „banánovou republiku“.

The Jerusalem Post píše, že Izrael zaplatil za deset milionů vakcín, díky nimž vedl úspěšnou očkovací kampaň. Když vakcíny začaly docházet, objednal další zásilku a Pfizer slíbil, že ji dodá. Vláda ale příkaz k nákupu neschválila.

Finanční výbor parlamentu nedávno oznámil, že Izrael zatím za vakcíny proti covidu-19 zaplatil 2,6 miliardy šekelů (17,3 miliardy korun). Jeruzalémský list píše, že vláda neoznamuje, jakou cenu byla ochotna platit za jednotlivé vakcíny. Média se domnívají, že Izrael platí víc než jiné země.

Podle deníku tlačilo ministerstvo zdravotnictví na končící vládu, aby schválila další nákup za 3,5 miliardy šekelů (23,3 miliardy korun) ještě před Velikonocemi. Izraelská vláda se ale nesešla kvůli konfliktům mezi premiérem Benjaminem Netanjahuem a ministrem obrany Bennym Gancem ohledně jmenování ministra spravedlnosti. Setkání bylo odloženo na neurčito. Šéfa armády se snažil o důležitosti včasné platby přesvědčit i izraelský ministr zdravotnictví Juli Edelstein, Ganc přesto schůzku s ministerským předsedou zrušil.

Izraelští odborníci se teď obávají, že Pfizer mezitím vakcíny nabídne jiné zemi. Hrozí také, že někteří občané propásnou druhou dávku vakcíny a děti si na očkování budou muset počkat déle. Izrael chce s očkováním dětí začít ve chvíli, kdy ho posvětí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Farmaceutická společnost minulý týden oznámila, že její vakcína proti covidu-19 se v klinických testech ukázala jako bezpečná a vysoce účinná u dětí ve věku 12 až 15 let.

V zemi s více než devíti miliony obyvatel už bylo oběma dávkami naočkováno přes 4,8 milionu lidí. Koronavirem se od začátku epidemie nakazilo 834 000 lidí a na komplikace covidu-19 zemřelo 6 243 občanů.

Reklama

Doporučované