Hlavní obsah

Písek za 30 milionů korun opraví lávku přes městský ostrov

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

28. 1. 2021 19:11

Písek začne 8. února opravovat lávku přes městský ostrov, bude proto zavřená. Město opraví i most v Ostrovní ulici.

Článek

Práce za téměř 30 milionů korun bez DPH udělá firma Metrostav, skončit by měly v polovině června. „Naposledy se lávka opravovala v roce 1992, teď jsou na nosné konstrukci závady, které způsobila voda. Na podpěrách je konstrukce narušená kvůli mrazu,“ řekla mluvčí radnice Petra Měšťanová.

Lávka je pro pěší a cyklisty. „Když je sezona, tak ji lidé hodně využívají. Místo ní budou moci jít přes Kamenný most nebo o několik set metrů dál je nová lávka Dagmar Šimkové,“ řekla mluvčí.

Při opravě lávky z roku 1929 vznikne nová ochrana proti rzi. Části, které zrezivěly, dělníci vymění; ložiska repasují a vrátí zpět. Firma opraví i spodní stavbu, trhliny i beton, kamenný obklad pilířů očistí. Nová budou i zábradlí, uvedla mluvčí v tiskové zprávě.

Jde o další lávku, kterou město opravuje. Loni v létě otevřelo lávku pro pěší přes řeku Otavu, která byla od prosince 2019 zavřená, protože bylo nutné zkontrolovat technický stav nosných lan. Expertní zpráva ze Zkušební laboratoře Kloknerova ústavu při pražské ČVUT potvrdila, že most by měl být bezpečný nejméně příštích pět let. Na lávce vedoucí ze sídliště Portyč na nábřeží 1. máje se budou dělat dvakrát ročně kontroly.

Písek, kde žije 30.000 lidí, hospodaří letos s rozpočtem se schodkem přes 286 milionů korun. Saldo pokryje z rezerv z minulých let. Rozpočet počítá s příjmy 866 milionů korun a výdaji 1,15 miliardy korun.

Reklama

Doporučované