Hlavní obsah

Plácido Domingo exkluzivně pro Seznam: „Budu pokračovat, dokud nepadnu“

„Dirigovat Mozarta není jednoduché. Salieri měl pravdu, má ve skladbách spoustu not,“ usmívá se Plácido Domingo. (Video: Tereza Willoughby, Seznam Zprávy, Youtube.com)

 

Reklama

30. 1. 2019 8:00

Se světoznámým pěvcem o jeho padesáté sezóně v operním angažmá. A také o nové roli dirigenta, v níž se v Praze představil. Ve Stavovském divadle uvedl pásmo Mozartovy hudby u příležitosti výročí skladatelova narození.

Článek

Plácido Domingo k rozhovoru pro Seznam svolil během zkoušení ve Stavovském divadle. A pochvaloval si, že může dirigovat v místě, kde ve světové premiéře oddirigoval v roce 1787 svou operu Don Giovanni i sám Mozart.

„Mozartova hudba není snad jednodušší než hudba jiných,“ říká Plácido Domingo. „Lze ale říct, že patří k několika geniálním skladatelům, k jejichž hudbě je kritika vždy vstřícná.“

Češi podle něj mají pro Mozarta stejné pochopení jako v době, kdy sám skladatel tvrdil, že mu jeho Pražané rozumí. „České publikum je velmi zkušené,“ domnívá se Domingo. „V hudbě ale nejde o národnost, jen o osobnost interpreta nebo diváka.“

Téměř osmdesátiletý španělský pěvec a dirigent slaví půl století na jevišti Metropolitní opery. Ve věku, kdy se jiní umělci jeho věhlasu objevují pouze na galakoncertech nebo zakládají nadace, Plácido Domingo stále pokračuje v angažmá. „Přešel jsem z tenoru k barytonu a cítím, že je můj hlas v dobré formě. Až nebude, přiznám to jako první,“ říká. „Dokud se to ale nestane, chci pokračovat.“

Jaké změně operního světa je pro něj nejtěžší čelit? Je ještě role, kterou nedostal, přestože si ji přeje? A co ho tak táhne na divadelní jeviště? Sledujte v úvodním videu.

Rozhovor je součástí pořadu Kultura Terezy Willoughby. V premiéře jej vysíláme každý pátek od 20 hodin na celoplošné Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Plácido Domingo

Doporučované