Hlavní obsah

Plameny v Kalifornii už usmrtily 25 lidí. Záběry ukazují „ohnivou zemi“

11. 11. 2018

Video zachycuje zaběry z letadla i snímky pořízené lidmi prchajícími před ohněm. (Video: Lukáš Marek, Reuters)

Na severu Kalifornie našli záchranáři těla dalších 16 obětí rozsáhlého lesního požáru, který oblast již několik dní sužuje. Další dva mrtví byli nalezeni na jihu Kalifornie nedaleko přístavu Malibu u Los Angeles, kde zuří dva jiné požáry, napsal dnes server BBC News.

Článek

Požáry v Kalifornii, které vypukly v pátek a jsou podle agentury AP třetí nejhorší v dějinách tohoto amerického státu, si už vyžádaly nejméně 25 obětí na životech.

Na severu Kalifornie plameny nejvíce zasáhly město Paradise, kde lehlo popelem přes 6700 domů a firemních objektů a obchodů. Úřady nejdříve informovaly o devíti mrtvých v tomto městě a jeho okolí. Některé oběti byly nalezeny uvnitř nebo nedaleko svých ohořelých aut či v troskách a okolí vyhořelých domů, uvedla policie. Na jihu Kalifornie zahynuly dvě osoby.

Šerif okresu Butte County Kory Honea v sobotu uvedl, že policie stále pátrá po 110 lidech. Záchranáři původně obdrželi více než 500 zpráv o pohřešovaných osobách. Úřady se mimo jiné snaží identifikovat ostatky obětí.

Podle místních úřadů se požáry dále šíří kvůli silnému větru a suchu, které v oblasti panuje. Kvůli ohni bylo evakuováno více než tři sta tisíc lidí. Podle webu televizní stanice CNN se vítr v sobotu zmírnil, silné poryvy by se však měly dnes znovu vrátit. Dosahovat by mohly rychlosti až 67 kilometrů za hodinu.

Foto: NASA

Satelitní snímek ukazuje místa na severu a jihu Kalifornie, odkud se požáry v pátek začaly šířit.

V Kalifornii propukl oheň na třech místech. Požár, který od pátku pustoší plážový resort Malibu, je nyní podle BBC až dvakrát větší, jeho plocha činí až 28 tisíc hektarů.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.