Hlavní obsah

Plán B premiérky Mayové nepřinesl nic nového. Na zamezení brexitu bez dohody zbývá 66 dní

Do brexitu zbývá 66 dní. (Video: Redakce Seznam, Seznam.cz)

Reklama

22. 1. 2019 13:16

Do brexitu zbývá 66 dní. A na premiérku Theresu Mayovou se snáší další kritika. Den poté, co britská premiérka představila poslancům svůj plán B, je odchod Británie z Unie bez tvrdé hranice mezi Severním Irskem a Irskem pouhou fantazií – okomentoval skepticky aktuální situaci britský list The Guardian.

Článek

Znovu jednat o irské pojistce s britskými poslanci a poté s Bruselem, v žádném případě nedopustit vypsání nového referenda a ani brexit neodkládat. To je takzvaný plán B, kterým chce premiérka Mayová zamezit brexitu bez dohody. Britským poslancům ho představila v pondělí. Plán ale nepřináší moc nového – alespoň podle britských médií a opozice. Její vůdce Jeremy Corbyn podotkl, že nová strategie se nijak neliší od té dosavadní neúspěšné, a premiérku znovu vyzval, aby závazně vyloučila odchod z EU bez dohody.

Mayová chce přitom vyslechnout připomínky politiků všech stran k irské pojistce a poté o téže věci vyjednávat s Unií. Případné vyjednání kompromisu by Mayové sice mohlo pomoci se schválením brexitové dohody, ale není to příliš pravděpodobné. Unijní lídři už několikrát zopakovali, že dohoda se už měnit nebude.

S plánem B Mayová musela přijít poté, co minulý týden poslanci rekordním poměrem hlasů zamítli její brexitovou dohodu. Pokud se dohodu nepodaří schválit, neodloží-li se nebo se referendem nezruší brexit – pravděpodobně čeká Británii 29. března rozchod s EU bez dohody.

Corbyn v reakci na vystoupení premiérky prohlásil, že nic nezměnila na svém neúspěšném plánu a měla by uznat, že velká většina poslanců si přeje vyloučit možnost brexitu bez dohody. Labouristé jsou podle něho připraveni uvažovat i o dalších variantách, které by divoký odchodu z EU vyloučily, včetně podpory případného návrhu na nové referendum.

Podobný závazek požadoval dnes například parlamentní lídr skotských nacionalistů Ian Blackford. Šéf poslanců severoirských unionistů podporujících menšinovou vládu Mayové naproti tomu podotkl, že dohoda může parlamentem projít pouze v případě skutečných změn v otázce irské pojistky, kterou jeho strana stejně jako část konzervativců v současné podobě odmítá.

Mayová již poněkolikáté zopakovala, že správnou odpovědí parlamentu na obavy ohledně brexitu bez dohody by bylo dohodu schválit. Možnost odkladu brexitu by podle ní znamenala, že země v Unii zůstane, a možnost neřízeného brexitu by přitom byla stále na stole – jen by se odsunul rozhodující okamžik.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené