Hlavní obsah

Plíce planety hoří. Prezident se pod tlakem rozhodl nasadit už i mimořádné prostředky

Hoří „plíce planety“, brazilský prezident Bolsonaro posílá k hašení i armádu.Video: Klára Galová, AP, Reuters

 

Reklama

Brazilský prezident čelil kritice světových lídrů kvůli požárům v Amazonii. Mezinárodní tlak byl tak silný, že se Bolsonaro rozhodl poslat na pomoc s hašením požáru brazilskou armádu.

Článek

Brazilský prezident Jair Bolsonaro v pátek podpisem dekretu umožnil nasazení armády do boje s požáry, které se v nebývalém rozsahu rozhořely v Amazonii.

Vojáci budou moci zasahovat v přírodních rezervacích, na území původních obyvatel pralesa i v pohraničních oblastech. Požáry v Brazílii se staly předmětem velkého mezinárodního zájmu a pomoc s jejich hašením už nabídl i americký prezident Donald Trump.

Prezident Bolsonaro vystoupil v televizi s oznámení, že povoluje použití armádních složek k hašení požárů. Ocenil solidaritu ostatních zemí, zdůraznil však také, že divoké požáry jsou po celém světě, a tak by neměly být argumentem pro případné mezinárodní sankce.

Brazilský prezident Bolsonaro se rozhodl poslat na pomoc s hašením požáru brazilskou armádu.Video: Jana Lipská, Reuters

Vojáci se mají do boje s plameny zapojit během soboty, přičemž dekret umožňuje jejich nasazení po dobu jednoho měsíce. O konkrétním způsobu jejich zapojení mají rozhodovat regionální guvernéři, kteří mohou iniciovat „preventivní zákrok proti environmentálním zločinům“ nebo mohou příslušníky federální armády požádat, aby „monitorovali a potlačovali“ ohně.

Podle zpravodajské společnosti BBC bylo tento týden v brazilské Amazonii přes 2500 aktivních požárů. Ty nejsou v Brazílii v suchých letních měsících ničím výjimečným, letos ale jejich počet oproti loňskému roku dramaticky narostl. Brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) už tento rok eviduje na 77 000 požárů, meziročně je to nárůst o 85 procent. Více než polovina z nich zasáhla právě Amazonii.

Prezident Bolsonaro uvedl, že jeho vláda nemá na boj s tímto rekordním množstvím požárů dostatečné prostředky. Čelí však kritice, že sám za současný stav nese zodpovědnost. Podle INPE k němu přispívá i nelegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy, přičemž Bolsonaro podle ochranářů odlesňování podporuje.

V pátek v televizním projevu prezident ujišťoval, že jeho vláda si uvědomuje rozsah krize a že bude proti „environmentálnímu zločinu“ bojovat stejně tvrdě jako proti jiné kriminalitě. Za situaci podle něj může mimořádně suché a teplé počasí a jejímu zlepšení nepomůže šíření „falešných informací“.

Brazilský prezident je v souvislosti s lesními požáry i pod značným mezinárodním tlakem. Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron i britský premiér Boris Johnson kvůli globálnímu významu amazonského pralesa situaci hodnotí jako mezinárodní krizi. Francie a Irsko hrozí, že pokud Brazílie nebude v boji s požáry ráznější, odmítnou ratifikovat dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a skupinou jihoamerických zemí Mercosur.

Řada zemí už nicméně Brazílii nabídla pomoc, což v pátek večer učinil také americký prezident Trump. Na Twitteru napsal, že se svým brazilským protějškem mluvil po telefonu. „Řekl jsem mu, že pokud mohou Spojené státy pomoci s požáry amazonského pralesa, jsme připraveni asistovat!“ uvedl šéf Bílého domu.

Reklama

Související témata:

Doporučované