Hlavní obsah

Záběry z unikátní operace: Takto čeští lékaři pověsili plíci mimo tělo

Lékaři VFN provedli unikátní operaci u pacientky, která trpí vážnou plicní chorobou. (Video: VFN.cz)

Reklama

14. 2. 12:29

Za unikátní metodou, při které jsou pacientovy vlastní plíce vyřazeny z oběhu a dýchá za něj umělý mimotělní orgán, stojí tým lékařů ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Článek

Vůbec první český bypass obcházející plíce umožní pětatřicetileté pacientce s těžkou plicní hypertenzí transplantaci plic. Podobná operace se dosud uskutečnila jen na pěti pracovištích po celém světě. Asistovali u ní i zahraniční profesoři.

Pacientka trpí těžkou plicní hypertenzí, což je onemocnění způsobené vysokým krevním tlakem v plicních cévách. Do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze byla přijata s masivním chrlením krve z plic a selháváním srdce. Díky umělé plíci vně těla se lékařům podařilo pacientku stabilizovat.

Foto: VFN

Metoda na relativně dlouhou dobu nahrazuje funkci plic.

„Několikrát jsme se snažili pacientku připravit k transplantaci plic, bohužel se to však nepodařilo. Její stav byl tak těžký a vážný, že byla transplantace neuskutečnitelná. Nakonec jsme se rozhodli zvolit unikátní metodu, která se za posledních deset let provedla na světě asi jen u dvaceti pacientů na pěti pracovištích. V Čechách je to úplně poprvé,“ popsal docent Martin Balík, vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF UK.

„Pacientce jsme implantovali unikátní bypass, který obchází její plíce. Umožnili jsme jí žít s mimotělní plící pověšenou na hrudníku, aby její tělo mělo určitý čas se zotavit a připravit na budoucí transplantaci plic, která je její jedinou perspektivou,“ dodal.

Metoda podle lékařů nahrazuje relativně jednoduchým a zároveň důmyslným způsobem funkci plic, a to na relativně dlouhou dobu. Odlišuje se tak od jiných podobně využívaných nástrojů.

Případ české pacientky lékaři konzultovali s kolegy z německého Regensburgu, dva z nich se operace také zúčastnili.

Program mechanických plicních podpor zahájila pražská Všeobecná fakultní nemocnice v roce 2007 právě stáží lékařů VFN v Regensburgu. Následně se zde rozvinul svébytný program využívající pro podporu selhávajícího oběhu a plic především takzvanou mimotělní membránovou oxygenaci.

V posledních letech ošetří na Karlově náměstí v Praze touto metodou padesát až osmdesát pacientů ročně. Doposud programem prošlo necelých 400 nemocných v nejkritičtějších stavech selhání srdce, plic nebo obojího dohromady.

Často se jedná o pacienty, kteří do té doby neměli žádnou závažnou nemoc a prodělají akutně těžkou chřipku či akutní infarkt myokardu se selháním srdce. Většina pacientů, kteří kritické onemocnění přežijí, se vrací do plnohodnotného života.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené