Hlavní obsah

Počet nelegálních migrantů mírně vzrostl, D1 čekají o víkendu krátké uzavírky a jak bude vypadat Johnsonův brexit

26. 7. 2019

Polední zprávy 26. července 2019. (Video: Seznam.cz)

Polední zpravodajská relace Televize Seznam.

Článek

0:50 Počet nelegálních migrantů mírně vzrostl

Počet odhalených nelegálních migrantů v České republice mírně vzrostl – policie jich loni zadržela téměř 5 tisíc. To je o zhruba 250 víc než v roce 2017. Ve srovnání s rokem 2016 jde ale o pokles.

1:26 Koudelka varuje před kybernetickými hrozbami

Kybernetické hrozby budou stále vážnějším problémem a budou narůstat – to očekává ředitel BIS Michal Koudelka. Podle něj bude muset česká tajná služba věnovat v budoucnu pozornost i především pravicovému extremismu – naznačuje to podle něj dění v okolních zemích.

1:58 Víkendová omezení na D1

Čeští řidiči se musí připravit na další velmi náročný víkend. Ke stávajícím zúžením na páteřní dálnici D1 se přidají nové komplikace v úseku mezi Prahou a Mirošovicemi. Zároveň začínají letní prázdniny nejjižnějším německým spolkovým zemím. Je proto potřeba počítat, že provoz bude intenzivnější. Situaci podrobněji probereme se reportérem Petrem Švihelem.

4:57 Odpálení raket jako varování pro Jižní Koreu

Napětí mezi Severní a Jižní Koreou trvá – vyhrocené vztahy světu připomněl odpal dvou severokorejských raket krátkého doletu. Podle severokorejské státní agentury tím chtěla země varovat svého souseda, aby nenakupoval nové vojenské vybavení a držel se pořádání vojenských cvičení se Spojenými státy.

5:32 Chov slepic míří na půdu Evropské komise

Konec doby klecové – iniciativa s takovým názvem už má, podle zjištění Seznamu, přes milion podpisů Evropanů. Ti požadují úplný zákaz klecových velkochovů, například slepic. Teď už zbývá jen všechny podpisy ověřit – a pak se bude muset peticí zabývat Evropská komise. V Česku se přitom klecový chov týká téměř devíti slepic z deseti.

7:23 Jak bude vypadat Johnsonův brexit

„Evropská unie odmítla návrh nového britského premiéra Borise Johnsona, aby z brexitové dohody úplně vypadla tzv. irská pojistka. Hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier k tomu dodal, že Johnson jen blafuje. Nový ministerský předseda spolu se svým týmem mezitím rozjel masivní kampaň na sociálních sítích, která vypadá jako přípravy na parlamentní volby. Podrobnosti i souvislosti teď doplní náš šéfkomentátor Jiří Hošek.

12:02 Trump se zastává rapera obviněného z napadení

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém Twitteru dožadoval propuštění amerického rapera ASAP Rockyho. Ten byl zatčen ve Švédsku a obviněn z napadení. Nyní je ve vazbě a čeká na soud.

13:35 Dostanou Klokánci přidáno?

Peníze navíc pro Klokánky a podobné domovy pro děti v tísni – s tímto plánem přichází ministerstvo práce. To chce, stejně jako v předchozích letech, dát víc financí na provoz – konkrétně by mělo jít o 22 milionů korun. Tento návrh sociálně demokratické ministryně Jany Maláčové by měla v pondělí projednat vláda.

14:06 Jízdenky za plastové lahve

V Itálii rozjíždějí možná nový a velmi neobvyklý trend cestování – do tří stanic římského metra totiž úřady umístily automaty, ve kterých je možné směnit plastové lahve za jízdenku na hromadnou dopravu.

14:38 Předpověď počasí 

Doporučujeme

Další zprávy

 • Zákaz tzv. pivních kol v Praze se zdrží kvůli námitce

  V širším centru Prahy zatím nezačne platit zákaz takzvaných pivních kol, tedy vozítek servírujících alkohol skupinám turistů. Vedení metropole je chtělo zakázat od srpna, proti opatření však podala na ministerstvo dopravy námitku firma, která provozuje pivovar dodávající kolům pivo. Ministerstvo nyní musí námitku vypořádat a není jasné, jak dlouho to potrvá, protože není stanovena lhůta.

 • Tyrolsko postihla bouřka, sesuv půdy uvěznil 80 lidí

  Osm desítek lidí muselo noc na dnešek nuceně strávit na horské chatě v rakouské spolkové zemi Tyrolsko poté, co sesuv půdy zasypal přístupovou cestu v údolí. Svah se v místě utrhl ve čtvrtek večer, kdy sice střední Evropa zažívala rekordní vedra, ale některé části Tyrolska trápily lijáky s krupobitím.

  Sesuv půdy postihl dolinu Kaunertal v Ötztalských Alpách, postižena byla oblast v šířce až 400 metrů. Na některých místech výška závalu dosáhla čtyři metry. Policie dnes podle agentury APA uvedla, že pod závalem nikdo nezůstal.

 • Austrálie založí zvláštní úřad pro kontrolu technologických obrů

  Australská vláda hodlá zpřísnit regulaci technologických společností Facebook a Google. Založí úřad, jehož úkolem bude na tyto firmy dohlížet a definovat škody, které velké digitální platformy přinášejí podnikům, spotřebitelům a médiím. Podle dnešního sdělení australské vlády to bude první úřad svého druhu na světě. „Tyto společnosti patří k nejmocnějším a nejhodnotnějším na světě,“ řekl ministr financí Josh Frydenberg. „Je třeba, aby jejich aktivity byly transparentnější a aby za ně odpovídaly,“ dodal ministr.