Hlavní obsah

Počet případů covidu-19 roste u mladých Angličanů. I kvůli variantě delta

Foto: Profimedia.cz

Mladí Britové čekají ve frontě na vakcínu.

Reklama

17. 6. 18:29

Šíření varianty koronaviru delta způsobilo v Anglii od května 50% nárůst počtu infekcí. Podle vědců počet případů covidu-19 v zemi exponenciálně roste, a to především kvůli mladším a většinou neočkovaným věkovým skupinám.

Článek

Údaje z téměř 110 000 testů provedených v Anglii mezi 20. květnem a 7. červnem naznačují, že počet případů onemocnění covidem-19 se tam zdvojnásobuje každých 11 dní. Nejvyšší výskyt je přitom na severozápadě země, kde je nakažený každý 670. člověk. Zjistila to ve čtvrtek zveřejněná studie REACT, vedená vědci z Imperial College London.

Podle studie zadané vládou se počet nakažených mezi 3. květnem a 7. červnem zvýšil o 50 %, což se shoduje s nárůstem výskytu varianty koronaviru delta, která je nyní ve Spojeném království dominantní a představuje až 90 % všech případů v zemi.

Variantu dříve známou jako B.1.617 poprvé objevili v únoru v Indii, kde přispěla k silné vlně infekcí. Podle odhadů časopisu The Economist v Indii na covid-19 zemřel jen letos více než milion lidí. Varianta delta se rychle rozšířila i za hranice, mutaci k dnešnímu datu zachytili nejméně v 70 zemích. Zdá se, že je nejrozšířenějším kmenem SARS-CoV-2 v řadě zemí, včetně Kanady, Indonésie, Pákistánu, Portugalska nebo Ruska.

Velká Británie podle webu The Guardian uzavřela své hranice pro cestující z Indie po objevení nové varianty zbytečně pomalu, v důsledku toho se tato varianta rozšířila.

„Zdá se, že počet nových onemocnění se zdvojnásobuje každých 11 dní. To je samozřejmě špatná zpráva … ale klíčové je zde zdůraznit, že se nacházíme ve velmi odlišné části epidemie. Je velmi obtížné předpovědět trvání exponenciální fáze,“ uvedl profesor dynamiky infekčních nemocí na univerzitě Imperial a jeden z autorů studie Stephen Riley.

„Vláda jasně oznámila, že chce v období od dnešního dne do 19. července očkovat všechny dospělé, myslím, že to bude mít velký význam a zvýší celkovou imunitu populace,“ přitakal autor studie Paul Elliott.

Brzké rozšíření očkovacího programu na osoby starší 18 let by podle vědců „mělo výrazně pomoci snížit celkový nárůst epidemie“. Nejvíce nových případů v posledních dnech podle webu Sky News zaznamenali právě mezi dospělými ve věku 18 až 24 let a u dětí ve věku 5 až 12 let. Jen málo lidí z těchto skupin dosud dostalo vakcínu.

Britský parlament schválil prodloužení kororonavirových opatření v Anglii do 19. července, a to i přes vzpouru konzervativních poslanců, píše web The Guardian. Čtyři týdny chce vláda využít ke zrychlení už tak úspěšné očkovací kampaně, díky které je v 67milionové zemi plně naočkováno bezmála 30,5 milionu lidí. Podle britského premiéra Borise Johnsona dostalo 1. dávku vakcíny již 80 % dospělých Britů.

„Myslím, že je rozumné počkat o něco déle. Za současného stavu a podle důkazů, které teď vidím, jsem si jistý, že nebudeme potřebovat více než čtyři týdny,“ uvedl tehdy premiér. Vláda časový plán opět vyhodnotí 28. června a otevření by v případě příznivé epidemické situace mohla uspíšit, píše agentura Reuters.

Británie ve středu ohlásila 9 055 nových případů koronaviru. Vyšší denní bilanci infekcí země naposledy zaznamenala 25. února, tedy v době, kdy tam doznívala druhá vlna epidemie. Na jejím vrcholu na začátku ledna denně přibývalo až okolo 60 000 nakažených.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované