Hlavní obsah

Podívejte se, jak se má proměnit pražské náměstí Jiřího z Lobkovic

Foto: Praha 3

Takto má náměstí vypadat po modernizaci.

Reklama

22. 10. 2020 17:16

Náměstí Jiřího z Lobkovic u Olšanských hřbitovů projde proměnou. Ozdobí jej větší počet stromů, lavičky i fontána. Díky tomu se má náměstí stát místem pro setkávání lidí z Vinohrad.

Článek

Radnice Prahy 3 již má vítěze architektonické soutěže. Stalo se jím Studio Perspektiv. Na náměstí by podle návrhu měly přibýt stromy, místa na sezení, fontána nebo sportovní hřiště. Úpravy by podle starosty Jana Ptáčka (TOP 09) mohly být hotové za několik let a vyjdou zřejmě na desítky milionů korun.

Náměstí je u tramvajové zastávky Olšanské hřbitovy a jeho součástí je tramvajová smyčka. „Myšlenka revitalizace náměstí není nová, v minulosti proběhlo několik pokusů se v té věci někam posunout,“ uvedl Ptáček. Dodal, že nynější vedení městské části chce na všechny podobné projekty pořádat otevřené soutěže. Do této se podle předsedy poroty, architekta Ivana Plicky, přihlásilo 11 vesměs kvalitních návrhů.

Foto: Praha 3

Vítězný návrh má za cíl udělat z nyní nesourodého prostoru místo pro setkávání lidí z Vinohrad.

Martin Stára ze Studia Perspektiv uvedl, že vítězný návrh má za cíl udělat z nyní nesourodého prostoru místo pro setkávání lidí z Vinohrad. Má jít jako doposud o jakýsi hybrid náměstí a parku, takže ve středu má být zachována zelená plocha, vhodná například pro venčení psů nebo odpočinek. Většina současných stromů má být ponechána, některé pokáceny a další doplněny. Ve výsledku podle architekta stromů přibude a v plánu je také výsadba nových druhů, například třešní.

Foto: Praha 3

Má jít jako doposud o jakýsi hybrid náměstí a parku, takže ve středu má být zachována zelená plocha, vhodná například pro venčení psů nebo odpočinek.

Před základní školou ohraničující náměstí z jižní strany má podle návrhu vzniknout nový prostor částečně pokrytý parketami, což podle Stára evokuje prostředí vinohradských bytů. Jeho součástí bude fontána. Před školou architekti navrhli také tři hřiště pro různé věkové kategorie. Studie není finálním návrhem, projekt se nyní bude dopracovávat, základní principy by však měly zůstat zachovány.

Foto: Praha 3

Většina současných stromů má být ponechána, některé pokáceny a další doplněny.

Architekti plánují začátkem příštího roku začít sbírat názory místních obyvatel a ty pak zapracovat do podrobnější architektonické studie řešící i podrobnosti jako typy dlažby nebo infrastrukturu. „Pevně věřím, že architektonická studie bude trvat maximálně rok a následovat budou další fáze projektové dokumentace,“ řekl Stára. Dodal, že poté bude záviset na rychlosti povolovacího procesu, získávání potřebných stanovisek a podobně.

„Doufám, že nám to půjde rychleji než nedaleké náměstí Jiřího z Poděbrad,“ doplnil k tomu Ptáček s odkazem na rekonstrukci dalšího vinohradského náměstí, která se řeší již zhruba 20 let. Starosta dodal, že pokud vše půjde dobře, mohly by úpravy náměstí Jiřího z Lobkovic být hotovy za čtyři roky. Přesné náklady podle něj vzejdou až z projektu.

Třetí městská část v posledních letech opravila některá menší žižkovská náměstí, například Komenského nebo Kostnické. Další, jako Tachovské nebo Žižkovo, jsou v plánu.

Zřejmě nejvíce emocí budí dlouho chystaný návrh rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad. Minulé vedení radnice zastavilo přípravu oprav podle projektu z roku 2002, to současné je po úpravě na základě připomínek obyvatel obnovilo a před časem zadalo dopracování projektové dokumentace. Rekonstrukce by mohla začít příští rok nebo v roce 2022. V plánu jsou také úpravy vrchu Vítkov.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované