Hlavní obsah

Podívejte se. Penta může za 10 miliard začít stavět u Masarykova nádraží

Foto: Seznam Zprávy

Takto má vypadat okolí nádraží po přestavbě.

Reklama

4. 5. 2020 15:31

Pražský magistrát uzavře se společností Penta memorandum o výstavbě u Masarykova nádraží v centru města. Podle dohody vzniknou oproti původnímu plánu v části projektu byty, opraveny budou ulice a přibude zeleň.

Článek

Penta chce na pozemcích vybudovat administrativní čtvrť podle projektu studia zesnulé britské architektky Zahy Hadidové. Stavba má vyjít až na deset miliard korun. Vydané rozhodnutí se týká první části projektu na brownfieldu u ulice Na Florenci, kde mají vzniknout dva propojené bloky.

Foto: Penta

Odvážná architektura je dílem zesnulé britské architektky Zahy Hadidové.

„Podařilo se nám zlepšit postavení města a získat od developera další závazky tak, abychom vytvořili hezký veřejný prostor a také řešili bydlení v Praze. Bohužel město ztratilo svoji nejzásadnější vyjednávací pozici už v září 2017, kdy se na zastupitelstvu hlasovalo o koeficientech (zastavěnosti) a byly navýšeny. Tehdy město mělo tlačit na developera. My jsme ty možnosti nyní měli již omezeny,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Foto: Penta

Stavba má vyjít až na deset miliard korun.

Spolumajitel Penty Marek Dospiva před několika dny řekl Seznam Zprávám, že aktuální krize jej nevede k úvahám o pozdržení nebo změně projektů u velkých hotelů, které plánují na Waltrovce a právě u Masarykova nádraží. „V žádném případě. Obě smlouvy máme s velkými renomovanými mezinárodními operátory hotelů. Nemáme nejmenší pochybnost, že krizi přežijí. Stavba bude trvat přes dva roky, hotely by mohly být na trhu přibližně v roce 2023. To už bude situace stabilizovaná,“ řekl Dospiva Seznam Zprávám.

Podle dohody vzniknou oproti původním plánům stavebníků v části projektu nové byty. To se týká území za magistrálou směrem do Karlína, kde je zástavba plánována později. Podíl bydlení by zde měl podle Hlaváčka dosáhnout až 50 procent. „Tady je celý proces na úplném začátku, proto nesmíme udělat stejnou chybu, jako udělalo minulé vedení v části před magistrálou,“ řekl primátorův náměstek Petr Hlaváček (TOP 09).

Foto: Penta

„Podařilo se nám zlepšit postavení města a získat od developera další závazky tak, abychom vytvořili hezký veřejný prostor,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib.

Nepravomocné územní rozhodnutí se týká okolí nádraží a prostoru podél ulice Na Florenci. Právě pro tuto část pak podle Hlaváčka město s developerem domluvilo, že budou vysázeny nové stromy a opraveny ulice. Vznikne nové náměstí na křižovatce ulic Na Florenci a Havlíčkova.

Foto: Penta

Ve čtvrti vznikne i nové bydlení.

Pražští radní se v pondělí zabývali rovněž možností podat k územnímu rozhodnutí připomínku. Tuto variantu nakonec zamítli. „Jeden z argumentů proti byl, že je sporná otázka výsledku odvolání a pro město je tento postup výhodnější, tady jsou černé na bílém závazky investora,“ řekl Hřib.

Nové stavby mají podle plánů Penty pokrýt nevyužitou oblast kolem Masarykova nádraží a pokračovat na druhé straně magistrály směrem k Florenci. Budovy mají být až devítipatrové, ta nejvýraznější podle návrhu architektky Hadidové má fasádou připomínat koleje, které symbolicky skončí přechodem ve strukturu připomínající zlatou věž.

Investor slibuje také náměstí, parky a další zeleň a lepší propojení Prahy 1 s Florencí a Karlínem. Celkem má projekt podle informací investora zahrnovat až 100 000 metrů čtverečních kancelářských ploch, obchodů, restaurací a kaváren.

Podle petice výstavba zničí ráz města

Proti chystané výstavbě vznikla petice adresovaná ministrovi kultury, jejímž autorem je architekt Jiří Gebert. Kromě jiného se v ní píše, že jde o „projekt pro centrum Prahy krajně nevhodný. Uvědomujeme si zejména ohrožení statutu Prahy jako světového kulturního dědictví UNESCO. Souhlas státní správy a samosprávy s tímto záměrem by obětoval historické centrum Prahy tvrdému komerčnímu využití, a to bez ohledu na veřejný zájem o obyvatelné prostředí města.“

Foto: Penta

Architektonické a urbanistické pojetí vyvolalo i petici odpůrců.

V petici, kterou dosud podepsalo 450 lidí, se uvádí, že Penta bez potřebné diskuse a na základě vlastní soutěže chce realizovat projekt „Central Business District“, který nenapravitelně zničí harmonický charakter centra města, jeho identitu a historickou hodnotu. „Navržené naddimenzované budovy poškodí velikostí i měřítkem dochovanou harmonii městské struktury, vyvážený vztah staré a nové zástavby i ikonickou dominantu Vítkova. Architektonické řešení projektu s vysokou zlatou klecí a pásem robustních bloků vnáší do území chaos v podobě cizorodého prvku, který nemá šanci stát se městotvorným faktorem. Obří fasády a mamutí komplexy nepřinášejí pestrost a proměnlivost parteru města. Naopak vždy znamenají zhoršení kvality životního prostředí a nárůst dopravních problémů,“ konstatuje autor petice.

Foto: Penta

Podle odpůrců je projekt naddimenzovaný.

Celé historické jádro Prahy je na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO od roku 1998, kdy se český stát smluvně zavázal k jeho ochraně. „Tato skutečnost nás všechny – občany, architekty i projektanty, investory i developery, státní správu i samosprávu – zavazuje pečovat o jedinečnou a krásnou Prahu s úctou a pokorou. Vidíme však, že při rozhodování orgánů památkové péče selhává státní správa a samospráva. Chybná rozhodnutí musí být zrušena a další rozvoj města už nesmí probíhat podle přání developerů,“ žádá petice.

Také opoziční strany z Prahy 1 vyzvaly primátora Hřiba, aby se město odvolalo proti územnímu rozhodnutí povolujícímu první část velkého projektu. Zástupci Pirátů a uskupení Praha 1 Sobě uvedli, že v územním řízení se podle nich objevily sporné postupy a první městská část se odvolat nehodlá.

Opozici z Prahy 1 se nelíbí například to, že oznámení o zahájení územního řízení nebylo vyvěšeno na úřední desku, nekonalo se ústní jednání a jako účastníci řízení nebyly uznány spolky, které se ke stavbě vyjadřují, ani místní obyvatelé. Jenom účastník řízení se přitom může odvolat. Odvolání pak řeší úřad magistrátu, který spadá pod státní správu, nikoliv samosprávu, a místní politici nemají na jeho rozhodování ze zákona žádný vliv.

Foto: Penta

Stavba je podle opozičních politiků Prahy 1 v rozporu s městskými zásadami územního rozvoje, s řadou právních předpisů a s veřejným zájmem.

Hlavní město účastníkem řízení je, opoziční zastupitelé první městské části proto vyzvali primátora, aby se magistrát prostřednictvím své organizace Institut plánování a rozvoje odvolal. „Tato stavba má totiž potenciál významným způsobem ovlivnit celou Prahu, a to sociálně i ekologicky, zejména pochopitelně stále se vylidňující centrum našeho města,“ uvedli v otevřeném dopise. Stavba je podle nich v rozporu s městskými zásadami územního rozvoje, s řadou právních předpisů a s veřejným zájmem.

Vedení města zvažovalo, že se proti nepravomocnému územnímu rozhodnutí odvolá, od toho ale nakonec v pondělí ustoupilo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované