Hlavní obsah

Podle bývalého vrchního rabína Židé zvažují opuštění Británie, Corbyna obvinil z antisemitismu

Foto: Wikimedia.org/Chatham House, London

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn.

Reklama

2. 9. 2018 19:43

Bývalý britský vrchní rabín Jonathan Sacks tvrdí, že mnozí britští Židé zvažují opuštění Británie kvůli antisemitismu. V rozhovoru s BBC v neděli řekl, že poprvé od 17. století si Židé kladou otázku, zda je Británie bezpečná pro jejich děti.

Článek

„Většina naší komunity si klade otázku, zda je tato země bezpečným místem pro výchovu jejich dětí. Děje se tak za posledních 362 let zřejmě vůbec poprvé,“ uvedl Johathan Sacks v pořadu britské BBC Andrew Marr Show.

Sacks jmenovitě poukázal na šéfa labouristů Jeremyho Corbyna, který se podle něj nedokáže vypořádat s antisemitskými projevy v hlavní opoziční straně. Corbyn by podle něj představoval nebezpečí, pokud by se stal britským premiérem, jestliže jasně nevyjádří lítost nad svými slovy z minulosti.

„Když lidé slyší styl řeči, která vychází z Labouristické strany a která vyplula na povrch v dřívějších projevech Jeremyho Corbyna, nemohou necítit existenční ohrožení,“ prohlásil Sacks, který tento týden Corbyna nazval antisemitou.

Sacks o Corbynovi hovořil i kvůli nedávno zveřejněným nahrávkám z roku 2013, kde lídr labouristů hovoří o britských sionistech, již nerozumějí anglické ironii. „Každý, kdo se přátelí s Hamásem nebo Hizballáhem, každý, kdo bezstarostně označuje lidi za sionisty, může do Británie přinést nenávistné nálady, které se v Evropě opakovaně objevují. Je to velice nezodpovědné,“ uvedl Sacks.

Vůdce labouristů je dlouhodobým kritikem Izraele za jeho politiku vůči Palestincům. Sám je obviňován, že ve své straně toleruje antisemitismus. Například v březnu média upozornila na jeho šest let starý komentář, v němž na Facebooku podpořil graffiti, které zobrazuje židovské bankéře hrající hru Monopoly na zádech chudých.

Své spolustraníky v neděli kritizoval i bývalý britský premiér Gordon Brown a Labouristickou stranu vyzval k přijetí mezinárodní definice antisemitismu. Strana zatím uznává jen omezenou definici a v příštích dnech má o záležitosti znovu debatovat.

„Nyní je potřeba se zabývat skutečnými hrozbami, vypořádat se s přibývajícími riziky a zjevnou skutečností velmi reálných každotýdenních hrozeb vůči židovské komunitě, což vyžaduje jednoznačnou odpověď a bezvýhradné řešení,“ prohlásil Brown.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené